single

Najlepsze linie lotnicze na świecie

Ranking najlepszych firm z branży lotniczej zajmujących się przewozem pasażerów w 2017 roku wygrała bezapelacyjnie linia lotnicza Qatar Airways. Na Paris Air Show 2017 nagrodę wręczyli przedstawiciele firmy consultingowej Skytrax, głównego organizatora rankingu. To już czwarty rok, w którym Qatar Airways jest na szczycie. Ostatnio miało to miejsce w 2015 roku, a wcześniej w latach 2011 i 2012. Przedstawiciele przewoźnika są w oczywisty sposób bardzo zadowoleni z tytułu Najlepszej Linii lotniczej świata i zasługi przypisują przede wszystkim staranności o pasażera wynikającej z wieloletniego doświadczenia. Podkreślają też to, że nagroda jest oparta o opinie samych pasażerów, co cieszy ich szczególnie.

W pierwszej dwudziestce, uznawanej za elitę w branży, zabrakło niestety miejsca dla polskiego przewoźnika narodowego – PLL LOT. Uplasował się on na 79 miejscu, co i tak należy uznać za sukces, ponieważ jest to awans o 13 pozycji z miejsca 92. Warto zauważyć, że nasze linie lotnicze nie są wcale daleko za europejskim peletonem. Najwyższe oceny zbierają bowiem firmy azjatyckie, posiadające aż 9 przedstawicieli na liście 10 najlepszych przewoźników.

Badanie firmy Skytrax prowadzone jest na naprawdę imponująca skalę. Ankietowanych zostało 20 milionów turystów ze 105 krajów i uzyskano opinie odnoszące się do 325 różnych linii lotniczych z całego świata.

1.Qatar Airways

Linia była faworytem także w zeszłym roku, ale nieoczekiwanie spadła na 2 miejsce. Teraz wraca na nie będący dla nikogo zaskoczeniem szczyt rankingu. Pasażerowie cenią sobie przede wszystkim komfortowe fotele i rozrywkę zapewnianą na pokładzie. Linie posiadają także ciekawą propozycję w klasie ekonomicznej. Przewoźnik z Dohy lata na 150 trasach na całym świecie, a jego flota zyskuje najnowocześniejsze samoloty, w tym boeingi 787 dreamliner i airbusy a350.

2. Singapore Airlines

Linie lotnicze z Singapuru także notują awans o jedno miejsce. W ich przypadku kartą atutową jest świetnie wyszkolony i pomocny personel. Każdy pasażer na pokładzie posiada także indywidualny telewizor. Na pozycję przewoźnika na pewno wpływa fakt, że jest to linia zlokalizowana w Changi, czyli jednym z najlepszych lotnisk na świecie. Na wyróżnienie zasługuje także klasa ekonomiczna premium Singapore Airlines, w której podawane są wyjątkowo dobre posiłki.

 

emirates

3. All Nippon Airways

To już kolejny rok ze wzrostem pozycji japońskiego giganta lotniczego. Linie ANA awansują o 2 miejsca z pozycji 5. Szczycą się największą na świecie flotą dreamlinerów, znakomitymi notami odnośnie bezpieczeństwa oraz wygodnymi, dającymi się przesuwać, rozkładanymi fotelami. Nawet w klasie ekonomicznej można też liczyć na gniazdka USB do zasilania urządzeń mobilnych.

4. Emirates

Emirates to już dzisiaj globalna marka, sponsor wielu instytucji, drużyn sportowych i mecenas sztuki. W tym rankingu niestety linie z emiratów Arabskich notują poważny spadek z pozycji 1 na 5, co oczywiście nie jest bynajmniej złym wynikiem. Lot z Emirates jest bardzo przyjemny ze względu na wykorzystywane przez przewoźnika airbusy a 350 oraz boeingów 777-300er. Na pokładach nie brakuje rozrywki. Filmy i muzyka na żądanie są dostępne dla każdego.

5. Cathay Pacific Airlines

Firma z Hong Kongu zaliczyła niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to element koncernu Evergreen Group, grupy kapitałowej rozwijającej się przez ostatnie 2 dekady w sposób imponujący. Jest to firma, która w ostatnich latach rankingu nie wygrywa, ale zawsze plasuje się wysoko. Jej flota opiera się o boeingi 777-300er, a jej kluczem do sukcesu jest wysoka częstotliwość lotów. Firmie nie można w zasadzie nic zarzucić, a jej samoloty są zawsze gotowe do lotu.

lufthansa

6. AVA Air

Tajwański przewoźnik może się pochwalić skokiem o 2 miejsca w porównaniu z minionym rankingiem. Klienci cenią ich za punktualność oraz jakość przelotów w stosunku do ich ceny. To właśnie ten przewoźnik jako pierwszy wyszedł z konceptem klasy ekonomicznej premium i ja spopularyzował. Na pokładzie jest też wyjątkowo czysto.

7. Lufthansa

Pierwsza firma z Europy pojawia się w rankingu dopiero na 7 miejscu. W roku minionym zamykała pierwszą dziesiątkę. Ceniona jest za ogół usługi, co oznacza, że nie mają żadnych specjalnych propozycji i nie wyróżniają się za bardzo in plus pod żadnym względem, z wyjątkiem może posiłków w klasie biznes, ale za to wszystkie kwestie są u nich zawsze na bardzo wysokim poziomie i nie ma też powodów do narzekań. Flota Lufthansy to wysokiej klasy samoloty airbusy A380 oraz boeingi 747-8.