single

Z Wrocławia na podbój Niemiec i Czech

Wrocław to prawdziwy tygiel kultur. Miasto, w którym odwiecznie mieszały się wpływy kultury polskiej, niemieckiej i czeskiej, przed kilkudziesięciu laty zyskało jeszcze koloryt przedwojennego, przywieziony przez Polaków przesiedlonych z tego kresowego miasta po drugiej wojnie światowej. Piękno tych zróżnicowanych kultur widoczne jest po dziś dzień, chociażby w architekturze głównej części miasta, jak również w budownictwie mieszkalnym.

Śląski gród z dobrym połączeniem ze stolicami

Będąc we Wrocławiu, stanowiącym historyczną stolicę Dolnego Śląska, nie sposób zapomnieć o zwiedzeniu licznych atrakcji, jakie czekają tam na turystów. Warto jednakże pamiętać o jeszcze jednej kwestii - Wrocław, jako miasto położone na styku licznych dróg ekspresowych i autostrad, stanowi doskonały punkt wypadowy do dwóch znamienitych stolic państw sąsiadujących z Polską - Berlina i Pragi.

Co szczególnie istotne wypad na weekend do jednego z tych dwóch miast można zaplanować nawet na jeden dzień, bowiem dostępność komunikacyjna jest na tyle dogodna, iż bez problemu można w tym czasie dojechać do celu podróży, poświęcić kilka godzin na zwiedzanie i wrócić. A co najważniejsze w tym celu nie trzeba wydawać majątku, a jedynie skorzystać z oferty, jaką ma każda wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu. Korzystając z wypożyczonego auta można mieć pewność, że dojedzie do celu bez ryzyka awarii w czasie podróży.

Berlińskie atrakcje

Pojawiając się w Berlinie w celach turystycznych warto mieć w zanadrzu listę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednym z nich z pewnością jest Brama Brandenburska, czyli monumentalne dzieło niemieckiej architektury, w formie kolumnady zwieńczonej wspólną arkadą i rzeźbami, której widok znany jest chociażby z końcowych odcinków serii "Czterej pancerni i pies".

Kolejnym wartym uwagi obiektem jest gmach Bundestagu, czyli parlamentu niemieckiego. Zwieńczony wielką, szklaną kopułą jest jednym z najbardziej okazałych dzieł współczesnej architektury, wybijającym się nawet w skali całego świata. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć panoramę miasta i okolicy, to z pewnością powinien udać się na zwiedzanie berlińskiej wieży telewizyjnej, skąd cała berlińska metropolia jest widoczna jak na dłoni.

Zwiedzając Berlin nie można również pominąć pozostałości muru berlińskiego, słynnego dworca Zoo, licznych muzeów i wystaw, a także ścisłego centrum miasta, gdzie zachwyci centralny plac, pełen ludzi i gwarnego, miejskiego życia.

Praskie zwiedzanie

Miłośnicy ludów słowiańskich z kolei z pewnością zainteresują się możliwością zwiedzenia Pragi, do której z Wrocławia jest jeszcze bliżej niż do Berlina. Zwiedzając stolicę Czech rozpocząć trzeba rzecz jasna od Zamku na Hradczanach, czyli dawnej siedziby królów czeskich. Nieopodal zlokalizowany jest słynny Most Karola - monumentalny, liczący kilkaset lat i przeszło 500 m długości, a do tego oblegany przez turystów.

Warte uwagi są także liczne piwiarnie, rozsiane wśród uliczek praskiego starego miasta, klimatem przywodzące na myśl dzieje dobrego wojaka Szwejka. Amatorom wodnych wrażeń z pewnością przypadnie do gustu możliwość rejsu statkiem po Wełtawie, podczas którego można podziwiać malownicze zabudowania, rozsiane nad brzegiem tej rzeki.

Tekst powstał we współpracy z Kaizen Rent - wypożyczalnia aut.

 

Artykuł partnera