single

Parabeny - czy jest się czego bać?

Mimo, że w krajach należących do Unii Europejskiej produkty, w których stężenie parabenów nie przekracza 0,4 procenta są dopuszczalne, to raczej w latach ostatnich pojawia się na ten temat wiele dyskusji czy nawet tak mała ich ilość nie szkodzi naszemu zdrowiu. Zdania są podzielone i to mocno. Jak jest zatem naprawdę?

Składniki, które znajdują się w kosmetykach na przykład aminokwasy, roślinne ekstrakty oraz witaminy są pożywką i to doskonałą dla bakterii oraz dla grzybów. Gdy używamy na przykład kremów to wprowadzamy niestety dodatkowe bakterie, które na naszym ciele pozostają. By zachować w stu procentach świeżość oraz móc przedłużyć termin ważności kosmetycznych produktów stosowane są także konserwujące substancje. Konserwantami są parabeny, które na opakowaniu w ich składzie kryją się butyloparaben, methylparaben, propylparaben, ethylparaben. Parabeny znajdują się w składzie soków, mrożonek czy też dżemów.

Kontrowersje wokół parabenów

O parabenach głośno się zrobiło po wynikach badań nowotworowych komórek, które były pobrane z piersi. Wykryto w nich ilości niewielkie tychże konserwantów. W zasadzie to na całym świecie szczegółowo zaczęto badać parabeny właśnie pod kątem rozwoju raka. Są obecnie to najlepiej zbadane konserwanty i ostatecznie podjęto decyzję o nie zakazaniu ich stosowaniu.

parabeny w kosmetykach

Parabeny, a kosmetyki eko

Bez znaczenia na wyniki badań dalszych, producenci raczej ograniczają użycie konserwantów we wszelkich swoich kosmetykach. Naturalne kosmetyki wypromowały się na złej fali parabenów. Produkty reklamowane są jako przyjazne dla zdrowia oraz produkty ekologiczne. Wadą tychże kosmetyków jest dosyć krótki okres ważności jak i także wysoka cena. Produkty nie zawierające parabenów w swojej ofercie mają następujące firmy: La Roche Possay, Ava, Avene, Eucerin, VIchy czy też L'Occitane. Przy zakupie kosmetyków należy jednak zachować ostrożność szczególną. Dlaczego? Ponieważ większość firm na rynek wypuszcza serie eko, które poza ekologicznym opakowaniem nie mają absolutnie niczego wspólnego.

Kto powinien unikać parabenów?

Przy zakupie kosmetyków przeznaczonych dla dzieci należy zwrócić uwagę na pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka oraz oczywiście na skład. W Polsce są dozwolone parabeny i można je znaleźć w produktach nawet dla osób najmłodszych. W Danii zaś zakazano ich stosowania w kosmetykach dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, dla kobiet w ciąży oraz dla kobiet karmiących. Absolutnie ciężko jest przez całe życie sprawdzać tylko skład wszelkich produktów, które spożywa się czy też używa się do pielęgnacji. Jednak poświęcenie większej uwagi przy zakupach zdecydowanie się opłaca. Poświęćmy zatem troszkę czasu, a nie pożałujemy.