single

Jak wybrać telewizor Smart TV?

​Współczesne telewizory są nie tylko coraz większe i zapewniają lepszy obraz i dźwięk. Producenci chcąc zapewnić użytkownikom telewizorów maksymalną wygodę stworzyli kategorię Smart TV. W praktyce urządzenia tego typu bardziej przypominają komputer z dużym ekranem. Ilość funkcji dostępnych w telewizorach Smart sprawia, że pełnią one funkcję centrum domowej rozrywki. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup nowego telewizora? O tym piszemy poniżej.

Czym jest telewizor Smart TV i czym różni się od zwykłego telewizora?

Mówiąc najprościej Smart TV to telewizor, na którym można nie tylko oglądać ulubione seriale, ale dzięki połączeniu z internetem korzystać z serwisów streamingowych, grać w gry i korzystać z aplikacji przypisanych dotychczas do telefonów. Telewizor Smart TV to również dysk twardy, na którym możemy przechowywać ulubione programy. Doskonały obraz plus wspomniane bogactwo opcji to tak naprawdę główne wyróżniki wobec tradycyjnych modeli.

Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?

Do głównych zalet zaliczyć należy mnogość dodatkowych funkcji, których nie posiadają tradycyjne telewizory LED. Każdy, kto ogląda sporo telewizji doceni opcję nagrywania nawet jeśli nie posiadamy dekodera. Wystarczy nam podłączenie do kablówki plus telewizor Smart TV i już możemy cieszyć się naszymi ulubionymi programami bez względu na porę dnia.

Któż z nas nie doceni opcji przewinięcia reklam, które potrafią zająć 20% czasu filmu?

Klasycznego pilota możemy też zastąpić naszym smartfonem. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.

Poza tym Smart TV może z powodzeniem pełnić funkcję monitora, jeśli zechcemy porozmawiać z kimś np. na Skype. Jest to o tyle wygodne, gdyż możemy prowadzić rozmowę bezpośrednio z wygodnej kanapy.

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?

Telewizory Smart TV podobnie jak komputery i telefony mają swoje systemy operacyjne. To od nich zależy w dużym stopniu funkcjonalność naszych telewizorów. Każdy z systemów jest zbliżony w działaniu i daje możliwość korzystania z najpopularniejszych na rynku aplikacji jak choćby Netflix, Ipla, YouTube czy Skype. Niektórzy producenci tworzą systemy z myślą o własnych telewizorach. Planując zakup telewizora Smart TV, warto sprawdzić, czy posiada on opcje, na których szczególnie nam zależy. Jakie systemy spotkamy na rynku?

Android TV– to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny system ze względu na jego smartfonowe pochodzenie.

W oparciu o ten system działają m.in. telewizory Philips, Sony, Sharp. Miłośnicy gier mają dzięki niemu bezpośredni dostęp do sklepu Google Play wraz ze wszystkimi ulubionymi aplikacjami i grami.

My Home Screen – to system wykorzystywany w telewizorach mark Panasonic. Pozwala on dostosować interfejs użytkownika do własnych preferencji, tworzyć foldery itd.

Tizen – został stworzony z myślą o telewizorach Samsunga. Jeśli posiadamy telefon lub tablet możemy je łatwo połączyć z naszym telewizorem. Oprócz podstawowych funkcjonalności pozwala on zarządzać wybranych sprzętami domowymi np., robotem sprzątającym lub oświetleniem z poziomu telewizora.

WebOS – system wbudowany w telewizory z rodziny LG. Wyróżnia się m.in. pilotem ze specjalnym joystickiem, który czyni nawigację po dostępnych funkcjach niezwykle intuicyjną.

Jakie są aplikacje na telewizory Smart TV?

Aplikacje nieodzownie kojarzą się nam z telefonami. To one tak naprawdę zrewolucjonizowały sposób korzystania z tych małych urządzeń. Rozwój technologii sprawił jednak, iż aktualnie są one w większości dostępne również na telewizorach Smart TV. Do najpopularniejszych należą niezmiennie: Netflix, YouTube, HBO GO, Player, ipla, VOD.pl. Dostępność poszczególnych aplikacji może być uzależniona od systemu operacyjnego, który posiada nasz telewizor. Jeśli zależy nam szczególnie na kilku aplikacjach warto zawczasu upewnić się czy będę dostępne pod danym systemem.

Ile kosztują telewizory Smart TV?

To pytanie, które z pewnością nurtuje czytelników. Nowości zazwyczaj kojarzą się bowiem z wysokimi cenami. Tak było jeszcze kilka lat temu. Obecnie popularność telewizorów Smart TV jest tak duża, iż swoimi cenami nie odbiegają one od pozostałym modeli. Za 2500-3000 zł możemy dostać bardzo dobrej jakości urządzenia topowych producentów jak LG, Sony czy Philips. Biorąc pod uwagę, że jest to zakup zazwyczaj na kilka lat, nie jest to wygórowana cena. Dodając do tego możliwość zakupu na raty, które oferowane są w praktycznie każdym markecie z elektroniką możemy mieć nasz telewizor za 100-150 zł miesięcznie.

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Podsumowując temat należy spróbować odpowiedzieć na pytanie - czy warto posiadać Smart TV?

Tak, o ile spędzamy przed telewizorem sporo czasu. Tak, jeśli korzystamy z gier, mediów społecznościowych.

Telewizor Smart TV zapewnia rozrywkę dla wszystkich domowników bez względu na wiek. Kiedy nie kupować telewizora ze Smart TV? Wówczas, gdy tak naprawdę telewizor służy nam do obejrzenia wiadomości przez 20 minut dziennie, a wolny czas wolimy spędzać w inny sposób. Pamiętajmy, że moda nie powinna determinować naszych decyzji zakupowych. Na rynku jest pewna grupa konsumentów dla których super nowoczesny telewizor nie jest tym czego pragną. Dla pozostałych Smart TV jest ciekawą opcją przy okazji najbliższej wymiany telewizora.

Artykuł sponsorowany