single

Jak wybrać odpowiednią żarówkę LED do swojego domu?

Żarówki LED mogą emitować strumień świetlny o określonej liczbie lumenów. Ich światło może mieć również określoną barwę oraz zimny lub ciepły odcień. Ale to nie wszystko. Niektóre pomieszczenia wymagają oświetlenia, które dobrze odwzorowuje kolory. Jak to pogodzić i wybrać najlepsze żarówki do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia?

Wielkość pomieszczenia a ilość lumenów

Moc żarówki określana jest liczbą lumenów, która w niektórych modelach wyrażana jest w watach. Moc strumienia świetlnego powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Aby uzyskać dobrze oświetlone pomieszczenie, potrzebne będzie ponad 20 m2. Żadna lampa wisząca nie jest w stanie oświetlić całego pomieszczenia.

Nowoczesne aranżacje, na przykład, często dzielą salon na strefy. Każda strefa powinna mieć źródło światła dostosowane do wykonywanych w niej czynności. Lampa w pobliżu telewizora może mieć mniejszą moc niż lampa stojąca w kąciku do czytania.

Zalecane jest oświetlenie o łącznej mocy 2700 lm dla pomieszczenia o powierzchni 10 m2. Można podzielić pomieszczenie na kilka źródeł światła emitujących np. 450 lm. Dla pomieszczenia dwukrotnie większego zalecana jest moc 6000 lm.

Kolorystyka może również wpływać na moc żarówek w pomieszczeniu. W jaśniejszych, nowoczesnych pomieszczeniach z dużą ilością odblaskowych powierzchni i kolorów, bezpiecznie jest używać żarówek o niższej mocy. W pomieszczeniach o ciemnych kolorach przydatna jest większa liczba lumenów.

Sprawdź także: Recenzja żarówki Yeelighthttps://technologyzone.pl/oswietlenie-smart/zarowki-yeelight-recenzja-i-opinie-uzytkownikow/vuze_xjwq

Barwa światła i przeznaczenie pomieszczenia

Żarówki LED mogą emitować różne kolory. Najczęściej stosowane są modele emitujące światło białe lub żółte. Samo światło może mieć też różną temperaturę barwową. Żarówki mogą mieć barwę białą ciepłą, neutralną i jasną.

Oświetlenie wnętrz może wpływać nie tylko na wygląd przestrzeni, ale także na nastrój jej mieszkańców. Kiedy dana osoba znajduje się w pomieszczeniu z zimnym lub ciepłym światłem, czuje się inaczej.

W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, takich jak sypialnia czy salon, zaleca się stosowanie żarówek LED o ciepłej temperaturze barwowej. Przy takim świetle łatwiej się zrelaksować i odprężyć. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy umysłowej lepiej sprawdzają się białe żarówki o chłodnej temperaturze. Takie światło sprzyja lepszej koncentracji. Działa też lekko pobudzająco.

Żarówka Smart LED

Kiedy należy zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw?

Współczynnik oddawania barw to parametr żarówek ledowych, na który czasami warto zwracać baczną uwagę. Jest on miarą tego, jak dobrze dana osoba widzi kolory na obiekcie, który został oświetlony danym źródłem światła. Jest to ważne w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak lusterka do makijażu. Dlatego warto zamontować żarówkę CRI/RA 80 w lampie nad lustrem lub przy toaletce. Pomoże to dobrać odpowiedni odcień cienia do powiek lub podkładu.

Współczynnik ten jest również bardzo ważny np. w fabrykach produkujących elektronikę, gdzie konkretne komponenty lub kable są często oznaczone kolorami.

Kształt i konstrukcja żarówki

Oprócz specyfikacji technicznych ważne jest, aby wziąć pod uwagę wygląd żarówki. Żarówki LED mają różne kształty. Najpopularniejsze są okrągłe kule. Mogą być również wykonane z przezroczystego lub mlecznego szkła, więc warto zwrócić na to uwagę. Mleczne szkło lepiej rozprasza światło. Miękkie światło nie jest ostre i nie tworzy ostrych cieni.

W naszym sklepie można znaleźć również podłużne świetlówki LED, które idealnie nadają się do liniowego oświetlania dużych pomieszczeń i hal. Można również znaleźć płaskie żarówki wciskane, które idealnie nadają się do oczek podtynkowych.

Żarówki w kształcie świecy to najpopularniejsze żarówki dekoracyjne. Taka żarówka idealnie sprawdzi się w lampach z półotwartymi kloszami. W aranżacjach industrialnych dominują natomiast żarówki stylizowane na filamentowe.

Ważne jest, aby przy wyborze kształtu i koloru szkła żarówki wziąć pod uwagę zastosowanie i model lampy. Jest to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej żarówki LED.

Wybór żarówki wpływa nie tylko na wygląd wnętrza, ale także na komfort osób, które w nim przebywają. Wybór nie jest łatwy przy tak wielu dostępnych żarówkach LED, z których każda ma inne parametry. Przed zakupem należy sprawdzić liczbę lumenów, barwę, temperaturę i wygląd. W niektórych miejscach kluczowym parametrem może być również współczynnik oddawania barw.