single

Karta kredytowa – co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

​Karta kredytowa to wygodny, zapewniający finansowe bezpieczeństwo kredyt bankowy na karcie. Nie wszyscy wiedzą, że może być także… bardzo tani. W artykule wyjaśnimy, co warto wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem. Podpowiemy także, co zrobić, aby… nie zapłacić odsetek od wykorzystanych środków.

Nieprzewidziane wydatki zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie, kilka dni przed otrzymaniem wynagrodzenia, zwłaszcza w sobotę, niedzielę lub święto albo… na wakacjach. Jeśli w obliczu dodatkowych kosztów bliscy nie są w stanie udzielić finansowego wsparcia, skorzystaj z alternatywy i sięgnij do kieszeni banku.

Kredyt bankowy na nieprzewidziane wydatki

Zarówno w weekend, jak i podczas zagranicznego wyjazdu szybkie otrzymanie kredytu bankowego nie będzie łatwe. W takich okolicznościach finansowe bezpieczeństwo pęka niczym mydlana bańka, a stres towarzyszący niemożności szybkiego sfinansowania nieprzewidzianych wydatków eskaluje. Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Bądź mądry… przed szkodą. Sięgając po kartę kredytową, zachowasz finansową płynność i równowagę. A nieprzewidziane wydatki będą Ci niestraszne, nawet za granicą.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych wypłacanych tradycyjnie (przelewem) przybiera formę limitu środków na karcie. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego.

Każda transakcja kartą zmniejsza limit, każda wpłata – odnawia go. Karta kredytowa nie jest powiązana z ROR-em, a do jej obsługi bank tworzy specjalny rachunek techniczny.

Jak działa karta kredytowa?

Korzystając z karty kredytowej, możesz zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz za usługi – wypożyczenie samochodu, zwężenie sukienki czy prywatną wizytę u lekarza. Przy pomocy karty możesz także wypłacić środki z bankomatu. Realizacji takich operacji towarzyszą jednak dodatkowe, często stosunkowo wysokie prowizje.

4 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po kartę

Karta kredytowa to wygodny limit środków dostępny zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz pieniędzy. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez konieczności składania dodatkowych wniosków kredytowych i oczekiwania na decyzję. Aby wybrać tę, która najlepiej spełni potrzeby kredytobiorcy, warto porównać dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę na 4 najważniejsze parametry. Oto one:

  • koszty. Odsetki od wykorzystanych środków to nie jedyny koszt użytkowania karty kredytowej. Wiele banków pobiera także prowizję za wydanie „plastiku” czy miesięczną obsługę. Jeśli chcesz wiedzieć, ile w praktyce zapłacisz za korzystanie z karty, Zajrzyj do tabeli opłat i prowizji. Analizując zawarte w niej dane, dowiesz się, ile zapłacisz za poszczególne operacje;
  • długość trwania okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek za wykorzystane w danym okresie rozliczeniowym środki (dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych). Nic dziwnego, że jego długość powinna być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru karty. W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 48 do 54 dni (właśnie taki okres bezodsetkowy zapewnia karta kredytowa Santander Consumer Banku);
  • możliwość otrzymania karty bez wychodzenia z domu. Choć pandemia COVID-19 powoli wygasa, aby ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich, warto ograniczać zbędne aktywności. Sięgając po kartę kredytową, upewnij się, że będziesz mógł ją otrzymać bez wychodzenia z domu – wygodnie, komfortowo i bezpiecznie;
  • możliwość korzystania z rabatów i udogodnień. Niskie koszty to dziś zdecydowanie zbyt mało, aby zainteresować potencjalnych klientów ofertą. Świadome tego faktu banki często oferują dostęp do ofert promocyjnych w partnerskich punktach handlowych. Użytkując kartę kredytową, zyskasz wiec nie tylko finansowe bezpieczeństwo, ale także zniżki i atrakcyjne rabaty na ulubione produkty.

Artykuł partnera