single

Wykładziny dywanowe LOBOS - klasyczne rozwiązanie w Twoim biurze

Urządzasz stylowe wnętrze i nie wiesz, jaki rodzaj podłóg będzie pasował najbardziej? Hitem, jeżeli chodzi o design wnętrz, są ostatnio wykładziny dywanowe! Miękkie, funkcjonalne i dobrze wyglądające. Najlepiej chronią też przed hałasem i zimnem. Tego rodzaju wykładziny podłogowe są miękkie, sprężyste i niezbyt drogie. Dlatego właśnie ten rodzaj podłoża jest stosowany tak często. Wykładzina dywanowa sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Jest miękka w dotyku i jednocześnie poprawia izolacyjność akustyczną wnętrza - wyjaśnia pracownik firmy LOBOS.

Dlaczego wykładziny dywanowe?

Wykładziny są dość grube, doskonale tłumią dźwięki, zwłaszcza wykładziny włochate, o piankowym podłożu. Są impregnowane antystatycznie, więc nie powinny przyciągać kurzu ani się elektryzować, co jest ich wielkim plusem. Większość produktów, zwłaszcza wykładziny z podkładem z juty, można stosować na ogrzewaniu podłogowym. To dobre rozwiązanie na podłogi prawie w całym domu.

"W pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, na przykład w pokojach dziennych, przedpokojach czy biurach, najlepiej jest położyć te najtwardsze i najgrubsze. Czyszczenie tekstylnych powierzchni jest trudne i pracochłonne. Nie wolno stosować wykładzin dywanowych w miejscach narażonych na wilgoć, przykrywać ich dywanem lub chodnikiem, więc możliwości wzbogacenia aranżacji wnętrza są ograniczone. Pielęgnacja wykładzin jest też dość wymagająca, ponieważ należy je często odkurzać. Raz na jakiś czas warto również zlecać ich czyszczenie firmie specjalizującej się w tej dziedzinie" - komentuje pracownik Lobos.pl.

Z czego składa się wykładzina dywanowa?

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najbardziej istotne są dwie: runo i spód wykładziny. Ich powtarzające się wzory dają możliwość ułożenia jednolitej stylistycznie, cichej i przyjemnej w dotyku posadzki. Są tak różnorodne funkcjonalnie, że można je stosować prawie we wszystkich wnętrzach. Ponadto wykładzina dywanowa to najbezpieczniejszy materiał podłogowy, nie jest śliski, a w razie upadku amortyzuje i łagodzi jego skutki, dlatego jest to doskonały rodzaj podłóg dla pokoi dziecięcych.

wykładzina

Jakie runo do wykładziny dywanowej?

Runo to inaczej mówiąc wierzchnia warstwa wykładziny dywanowej, po której się poruszamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

  • wełniane - jest miękkie, elastyczne, miłe i ciepłe. Taka wykładzina wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić,
  • poliamidowe - wykładzina z takim runem jest miękka i sprężysta, odporna na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąkają głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją,
  • polipropylenowe - ten rodzaj runa wykładziny podłogowej jest wyjątkowo odporny na ścieranie i trwały. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Spód wykładziny dywanowej

Od tego, z czego wykonany jest spód wykładziny dywanowej, zależy to, gdzie możemy ją położyć. Może być więc wykonany z:

  • filcu - wykładziny dywanowe z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne;
  • gąbki - spód wykładziny podłogowej z gąbki dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Gąbka jest też odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu. Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy;
  • juty - wykładzinę dywanową ze spodem z juty można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć;
  • gumy kauczukowej - spód wykładziny z gumy kauczukowej chroni przed hałasem i zimnem. Guma jest też odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach lub biurach firmowych.

Wybierając podłogę do swojego mieszkania lub biura miej na uwadze to, jak funkcjonalna jest wykładzina dywanowa - czy dobrze wygląda, jest miękka i zdecydowanie lepsza od innych podłóg - zwłaszcza, jeśli zamierzasz położyć ją w pokoju dziecięcym. 

Materiał zewnętrzny, lobos.pl