single

Co to jest światłowód?

Przeglądając oferty operatorów w zakresie usługi Internetu, coraz częściej można się spotkać z łączami światłowodowymi. Co to jest światłowód, na jakiej podstawie on działa i dlaczego warto na niego postawić?

Czym jest i jak działa światłowód?

Jeśli chodzi o Internet, światłowód to rodzaj łącza zbudowanego ze specjalnych materiałów (jak m.in. cylindryczne włókno szklane), chronionego przez osłonę odbijającą światło oraz kevlar (wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych oraz kasków) i PVC. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia go niemal do zera. Światłowód przesyła informacje cyfrowo, w postaci widzialnego światła (czyli fali elektromagnetycznej), dzięki czemu korzystanie z niego ma wiele zalet.

Światłowód – dlaczego warto na niego postawić?

Światłowód jest jednym z najlepszych obecnie łączy kablowych. Sposób, w jaki działa, sprawia, że możliwe jest transmitowanie danych na bardzo dużą odległość bez ich utraty oraz osiągnięcie bardzo dużego transferu danych (np. u operatora INEA jest to aż 10 Gb/s, co pozwala na ściągnięcie lub wysłanie bardzo dużych plików w zaledwie kilka sekund czy na bezproblemowe oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości albo rozgrywkę online z graczami z całego świata). Światłowody, oprócz tego, że są bardzo szybkie, charakteryzują się również bardzo wysoką odpornością na oddziałujące na nie czynniki zewnętrzne, takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne (silny upał, mróz), czy też zakłócenia o charakterze elektromagnetycznym. Wreszcie na samym końcu warto wymienić brak emitowania przez światłowód zewnętrznego pola elektromagnetycznego. Doskonale chroni to dane przed ich podsłuchaniem przez hakerów. Dlatego podpisując umowę na Internet, światłowód należy brać pod uwagę na samym początku.

Światłowód – przyszłość Internetu

Światłowody znajdują się obecnie w ofercie większości operatorów Internetu. U części z nich można się do nich podłączyć od razu, a w przypadku reszty zadeklarować chęć skorzystania z takiego łącza oraz zachęcić do niego sąsiadów i okolicznych mieszkańców, co pozwoli na podjęcie decyzji o jego budowie. Nowością w zakresie światłowodów są łącza symetryczne, które pozwalają na ściąganie i wysyłanie danych z taką samą prędkością. To spore udogodnienie, szczególnie w przypadku osób, które udostępniają duże pliki. Zapotrzebowanie na tego typu szybkie łącza będzie z roku na rok rosło. Co niezwykle istotne, Internet wykorzystują bowiem nie tylko komputery stacjonarne, laptopy, smartfony czy też tablety, lecz również urządzenia AGD, które łączą się z nim głównie za pomocą sieci Wi-Fi. Według firmy IDC (International Data Corporation), znanej z prowadzenia badań rynku na całym świecie, do sieci internetowej do 2020 roku ma być podłączonych nawet 30 miliardów urządzeń, a w niektórych gospodarstwach będzie z niego korzystać nawet kilkadziesiąt jednocześnie i choć każde z nich będzie wymagać małej przepustowości, sumarycznie może to bardzo obciążyć łącze. Warto zatem, wybierając Internet, światłowód rozpatrzyć już teraz.

 

Artykuł zewnętrzny