single

Naziemna telewizja cyfrowa nowe generacji – co musisz wiedzieć?

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa nowej generacji? Z czym wiąże się zmiana formatu nadawania i kiedy wejdzie ona w życie?

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce w obecnym kształcie funkcjonuje od 2013 roku, kiedy to powszechnie obowiązującym standardem stał się format cyfrowy DVB-T. Zmiana sygnału telewizji naziemnej zakończyła tym samym emisję sygnału analogowego, co dla wielu użytkowników było równoznaczne z zakupem nowego telewizora lub specjalnej przystawki pozwalającej na odkodowanie sygnału cyfrowego. Kolejna zmiana sygnału telewizji naziemnej będzie miała miejsce już w przyszłym roku, a konkretnie w drugim kwartale 2022 roku.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – po co nam nowy standard?

Podobnie jak zmiany w każdym innym aspekcie życia, tak i zmiana formatu emisji sygnału wynika z określonych przyczyn i wiąże się z danymi konsekwencjami. Naziemna telewizja cyfrowa w nowym standardzie przede wszystkim zaoferuje lepszą jakość dźwięku i obrazu. Ujmując prościej, po tej zmianie wszystkie kanały dostępne w ramach telewizji naziemnej będą nadawane w jakości HD. Ponadto zmiana sygnału telewizji naziemnej łączy się z takimi korzyściami i udogodnieniami jak telewizja hybrydowa Hbb TV, a której ramach dostępne będą interaktywne elementy w trakcie seansu. Drugą zasadniczą zaletą naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 jest jednoczesne zwolnienie pasma częstotliwości przeznaczonego docelowo dla standardu 5G. Wynika to z decyzji Komisji Europejskiej. Teoretycznie zatem telewizja naziemna będzie dysponowała mniejszą ilością miejsca (czyli mniejszym zakresem częstotliwości), ale „zmieści” się tam więcej kanałów.

Zmiana sygnału telewizji naziemnej – czy trzeba wymienić telewizor?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Otóż niemal wszystkie telewizory dostępne na rynku w ostatnich latach gwarantują wsparcie standardu DVB-T2, niestety niektóre z nich są dostosowane wyłącznie do odczytania obrazu zakodowanego starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC. Wraz z pojawieniem się naziemnej telewizji cyfrowej nowej generacji nie będą one w stanie „odczytać” nadanych treści, gdyż w życie wejdzie również nowy standard kodowania HEVC, określany także jako H.265.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego telewizora, pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na parametry dotyczące jakości dźwięku czy obrazu, lecz również kompatybilność z telewizją naziemną nowej generacji. Twoje nowe urządzenie powinno obsługiwać:

  • standard DVB-T2,
  • kompresję obrazu HEVC (H.265),
  • kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus).

Artykuł partnera