single

Koła łańcuchowe i ich rodzaje. Które koła łańcuchowe wybrać?

Koło łańcuchowe to niezbędny i integralny system w każdym napędzie łańcuchowym. Bez tego elementu praca napędu nie jest możliwa. Koło pełni również rolę napinacza w prostych napędach łańcuchowych. Przeważnie jednak jest to podzespół, którego celem jest przeniesienie napędu bezpośrednio na układ mechaniczny. Koła łańcuchowe dostępne są w różnorodnych rozwiązaniach, wymiarach oraz typach. 

Wybór kół łańcuchowych

Budowa przekładni łańcuchowej wymaga dobrania właściwych kół łańcuchowych. Koło łańcuchowe przystosowane jest do współpracy z łańcuchem, najczęściej przegubowym. Mimo to często można znaleźć takie, które współgrają z łańcuchami ogniwowymi. Zadaniem koła łańcuchowego jest przenoszenie momentu obrotowego przy pomocy właśnie łańcucha. Przenoszony moment zamienia się wówczas w siłę w łańcuchu i determinuje wielkość użytego łańcucha. 

Jakie koło łańcuchowe wybrać?

Wybór kół łańcuchowych jest uzależnione od zastosowania łańcucha o określonej wytrzymałości na zrywanie. Oba te elementy muszą do siebie pasować. Będzie to możliwe wtedy, kiedy rolka łańcucha będzie się mieścić w przestrzeni między zębnej, a podziałka łańcucha będzie odpowiadała odległości między wrębami w kole. Zdarza się, że niektóre układy charakteryzują się kołami, które nie przenoszą momentu, są to koła tzw. pośrednie, które jedynie napinają łańcuch. Odpowiednie naprężenie jest bardzo ważne, ponieważ nienaprężony łańcuch przeskakuje na zębach kół, co w konsekwencji uniemożliwia przenoszenie napędu. 

koło łańcuchowe Janus

Rodzaje kół łańcuchowych w ofercie sklepu Janus

Koła łańcuchowe mogą być jedno lub kilku- rzędowe. Jest to zależne od tego z jakim łańcuchem mają współpracować. Co więcej, mogą występować także łańcuchy z piastą lub bez piasty. Jego budowa zależy od podziałki, średnicy sworzni i tulejki, lub też rolki łańcucha przegubowego. 

Koła łańcuchów tulejkowych, rolkowych oraz sworzniowych mogą występować w wersji z piastą lub bez. Koła te sprawdzają się w budowie maszyn wraz z odpowiednio dobranymi do nich łańcuchami. Wszystkie koła wykonywane są według norm z zastosowaniem dokładnej obróbki CNC. Możliwe jest również zastosowanie obróbki cieplnej, która zapewnia niezawodną pracę nawet w trudnych warunkach. 

Koła gwiazdowe zazwyczaj wykonywane są w wersji dzielonej. W dużym stopniu ułatwia to proces wymiany, co jest z pewnością ekonomiczne rozwiązanie. Koła te używane są zazwyczaj w hutnictwie, przemyśle drzewnym, cementowym oraz w elektrowniach. 

Koła specjalne wraz z hartowanymi indykcyjnymi zębami, wydłużają okres pracy współpracującego łańcucha. Również i koła specjalne mogą występować w wersji z piastą lub bez. Koła tego typu znalazły zastosowanie szczególnie w budowie maszyn wraz z odpowiednio dobranymi do nich łańcuchami. 

Koła łańcuchowe wymagają starannego dobrania do współpracującego łańcucha. Niezmiernie ważne jest, aby wymieniać łańcuch oraz koła łańcuchowe na nowe. Dlaczego? Aplikacja nowego łańcucha na stare koła może znacząco zmniejszyć jego żywotność lub całkiem go zniszczyć, zrywając po bardzo krótkim czasie pracy.

>> Zobacz koła łańcuchowe w ofercie firmy Janus