single

Grzejniki elektryczne łazienkowe — co warto wiedzieć?

Branie prysznica albo kąpieli w wannie kojarzy się zwykle z relaksem, warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Na ciepło utrzymujące się w łazience wpływa szereg czynników: zastosowane ogrzewanie, warunki pogodowe na zewnątrz albo częstotliwość branych kąpieli. Zadbaj o to, by kąpiel lub prysznic nigdy nie powodowały u Ciebie i innych domowników gęsiej skórki.

Komfort cieplny w łazience

Przyjmuje się, że w łazience powinno być zawsze ciepło. Najbardziej komfortową wartością temperaturową jest od 22 do 24 stopni Celsjusza, podczas gdy w sypialni czy salonie wystarczy mieć temperaturę 18-20 stopni, a w nocy nawet 16-18. Różnice wynikają z tego, że osoby przebywające wewnątrz łazienki zwykle są bez ubrań. Temperaturę w łazience z pewnością podniesie ciepła kąpiel. Wszelkie zabiegi higieniczne, które wymagają korzystania z ciepłej wody, także będą wpływały na podwyższenie temperatury. Jednak zanim zdejmiemy z siebie odzież i wskoczymy pod gorącą wodę, także możemy zadbać o przyjemne ciepło w pomieszczeniu.

Jaki grzejnik elektryczny łazienkowy wybrać?

Grzejniki elektryczne do łazienek oferowane są w różnych wersjach i w odmienny sposób wytwarzają oraz rozprowadzają ciepło.

  • Grzejniki olejowe średnio nadają się do ogrzewania takich małych przestrzeni jak łazienki, a sprawdzają się znacznie lepiej w dużych pokojach. Na małych przestrzeniach będą dosyć kłopotliwe, bo zajmują wiele miejsca i są ciężkie. Ponadto generują względnie wysokie koszty eksploatacji, gdyż zużywają sporo prądu przy rozruchu i długo się nagrzewają. Na efekty pracy grzejnika olejowego trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut.

  • Grzejniki konwektorowe mogą mieć naturalny lub wymuszony obieg powietrza. Ta pierwsza opcja oznacza nieco wolniejsze ogrzewanie powietrza, ponieważ zimne zasysane jest od dołu, ogrzewane grzałką, a ciepłe powietrze naturalnie wydostaje się górnymi otworami. Tego typu grzejniki elektryczne najlepiej sprawdzają się w małych przestrzeniach, takich jak właśnie łazienka. Druga opcja: grzejnik konwektorowy z nadmuchem bardzo szybko działa, zasysając zimne a wydmuchując ciepłe powietrze, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy błyskawicznym ogrzewaniu pomieszczeń. Grzejniki, które mają specjalne wentylatory przyspieszające obieg powietrza, dogrzeją nawet duże pomieszczenie w ciągu kilku minut.

  • Promienniki elektryczne to szybko nagrzewające pomieszczenie grzejniki, które działają na zasadzie emitowania fal i ogrzewają znajdujące się w pobliżu przedmioty. Nie ogrzewają bezpośrednio powietrza. Często są wybierane ze względu na wysokie walory estetyczne.

  • Popularne są grzejniki typu drabinka. Świetnie nadają się do ogrzewania mniejszych przestrzeni oraz mogą pełnić funkcję suszarkę dla mokrych ręczników lub ubrań. Dobrze ogrzewają pomieszczenia oraz trzymają ciepło. Wiele osób zwraca także uwagę na ich walory estetyczne.

  • Farelki sprawdzają się w szybkim ogrzewaniu pomieszczeń. Ich wadą jest jednak generowanie wysokich kosztów użytkowania, dlatego nie stanowią najlepszego wyboru przy regularnym ogrzewaniu lub dogrzewaniu łazienki.

  • Najbardziej dekoracyjną opcją są elektryczne kominki, które doskonałe uzupełniają aranżację w łazienkach typu ”domowe SPA”. Niestety wysoka estetyka nie idzie w parze z funkcjonalnością. Tego rodzaju rozwiązania generują zbyt mało ciepła, aby skutecznie ogrzewać łazienkę.

Grzejnik elektryczny energooszczędny — czym się kierować przy wyborze?

Grzejniki elektryczne posiadają wiele zalet. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na typ grzejnika elektrycznego oraz kilka parametrów, takich jak moc, maksymalna temperatura pracy, stopień ochrony czy długość kabla zasilającego . Warto także dobrać urządzenie odpowiednie do wystroju pomieszczenia, a także pomyśleć o tym, by elektryczne ogrzewanie połączyć z instalacją fotowoltaiczną, żeby nie generować wysokich rachunków za energię. Jeśli masz wątpliwości, który grzejnik elektryczny łazienkowy wybrać, sprawdź ofertę polskiego producenta Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-lazienkowe-elektryczne/). Marka nie tylko oferuje różnorodne urządzenia do ogrzewania mieszkań, biur i wody użytkowej, ale także zapewnia kompleksową obsługę przed i posprzedażową.

Artykuł partnera