single

Jak wybrać matę do jogi?

Wybór odpowiedniej maty do uprawiania jogi budzi wątpliwości nie tylko wśród osób początkujących. Wbrew pozorom jest to dosyć skomplikowane zagadnienie i trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która mata będzie najlepsza.

Problemy ze znalezieniem idealnej maty wynikają przede wszystkim z faktu, że każdy jest inny i w związku z tym ma swoje własne, indywidualne potrzeby oraz upodobania. Dlatego w czasie zakupu maty musimy brać pod uwagę przede wszystkim własne odczucia zamiast opinii innych osób. Oczywiście osoby początkujące mają utrudnione zadanie, ponieważ nie wiedzą jeszcze, czego dokładnie będą potrzebować. Po zdobyciu większego doświadczenia oczekiwania dotyczące maty mogą się w dużym stopniu zmienić. Na szczęście zmiana maty na inną nie jest dużym problemem, więc najlepiej kierować się aktualnymi wymaganiami.

Jak wybrać matę?

Przy wyborze maty do jogi należy wziąć pod uwagę swoją sylwetkę. Osoby wysokie powinny zwracać uwagę na długość maty, która powinna mieć co najmniej kilka centymetrów więcej niż wynosi wzrost osoby ćwiczącej. Rozwiązaniem jest zainwestowanie w dużą matę o długości 200 cm lub zakup maty w rolce, którą można przyciąć na dowolną długość.

Oprócz długości bardzo duże znaczenie ma grubość maty. Cienkie maty, które mają grubość kilku milimetrów są wygodne w użytkowaniu, ponieważ można je złożyć w kostkę i bez problemu zmieścić w torbie. Nie ważą dużo, więc można je nosić ze sobą nawet przez cały dzień. Takie maty często mają oznaczenia travel lub superlite. Cienkie maty są czasem wygodniejsze, ponieważ zapewniają dobrą stabilność w czasie wykonywania pozycji stojących.

mata do jogi

Maty o grubości 3-6 mm są cięższe, co w niektórych przypadkach jest wadą. Jednocześnie są one bardzo wygodne, ponieważ zapewniają lepszą izolacje od podłoża. Sprawdzają się w przypadku osób bardzo szczupłych, dla których dużym utrudnieniem jest wyczuwanie twardości podłogi. Warto także pamiętać, że grube maty są trwałe i woniej się zużywają. Na pewno nie będą się przecierać tak szybko jak maty cienkie.

Kolejnym istotnym aspektem są parametry antypoślizgowe, które mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dynamicznych ćwiczeń. Najczęściej nowe maty są bardzo śliskie. Rozwiązaniem tego problemu może być wypranie maty w pralce automatycznej, jednak nie każdy produkt można prać w pralce. Najbardziej śliskie są maty wykonane z PVC, lepsze właściwości posiadają te produkowane z naturalnego kauczuku. Ten materiał bardzo dobrze absorbuje wilgoć ze spoconych dłoni i stóp, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór mat do jogi, więc każdy może dobrać produkt, który będzie idealnie odpowiadać jego oczekiwaniom. Lepiej unikać mat niskiej jakości, ponieważ są one nietrwałe i mogą zawierać szkodliwe substancje, które będą przenikać do organizmu. Dla wielu osób istotnym kryterium jest cena, jednak koszt zakupu nie powinien nigdy przesądzać o wyborze produktu. Jogę ćwiczymy, żeby poprawić zdrowie i samopoczucie, więc warto zainwestować w matę, która będzie bezpieczna.