single

Soczewki toryczne, progresywne, sferyczne - jakie najlepiej wybrać?

Dzięki soczewkom kontaktowym możliwe jest korygowanie wielu wad wzroku. A to oznacza, że stanowią doskonałą alternatywę dla okularów korekcyjnych. Soczewki pozwalają na skorygowanie zarówno krótko - i dalekowzroczności, jak i astygmatyzmu czy starczowzroczności. Poza rodzajem wady wzroku, które korygują soczewki, inne kryteria wyboru dotyczą m. in. trybu noszenia - i tu wybrać można soczewki jednodniowe oraz o dłuższym trybie noszenia.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Miękkie soczewki sferyczne to bardzo popularny rodzaj soczewek kontaktowych. Nie korygują astygmatyzmu, ponieważ skupiają światło jednakowo ze wszystkich kierunków - sprawdzają się natomiast u osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Soczewki te są popularne, ponieważ pozwalają tlenowi dotrzeć do rogówki i są wyjątkowo wygodne. Z kolei sferyczne soczewki przepuszczające gaz doskonałe korygują przednią powierzchnię rogówki, umożliwiając oku lepsze działanie. Takie soczewki mogą być stosowane u osób dotkniętych problemem astygmatyzmu, gdyż idealnie mogą dostosować się do nieregularnej płaszczyzny rogówki.

U osób z astygmatyzmem najlepiej sprawdzają się soczewki toryczne, mające kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka. Soczewki toryczne mają wiele mocy, podobnie jak kontakty dwuogniskowe.  Soczewka toryczna - która może być miękka lub przepuszczająca gaz - wyrównuje nieprawidłowości w budowie rogówki oka. Specjalny mechanizm utrzymuje soczewki w odpowiednim ustawieniu, gdy są prawidłowo dobrane i założone.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe (soczewki progresywne)  mają płynne i stopniowe przejście między receptą na czytanie i widzenie rzeczy z bliska, receptą na normalną odległość i oglądaniem rzeczy daleko w oddali - bardzo podobnie jak okulary progresywne. Sprawdzają się u osób z prezbiopią, czyli starczowzrocznością.

Soczewki jednodniowe są zakładane jednorazowo - po ich zdjęciu należy je wyrzucić. Można je nosić maksymalnie przez jeden dzień i nigdy nie wolno w nich zasypiać. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne są zakładane i zdejmowane wielokrotnie - noszone są w ciągu dnia i zdejmowane w razie potrzeby oraz na noc.

Jak użytkować soczewki kontaktowe?

Większość soczewek kontaktowych można nosić tylko w ciągu dnia, a w trosce o zdrowie naszych oczu musimy je zdjąć przed snem. Niektóre mają być wyrzucane po jednym dniu użytkowania - to soczewki jednodniowe, a niektóre mogą być noszone przez wiele tygodni. Bardzo nietrafionym pomysłem jest, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze na soczewkach kontaktowych, nosząc je dłużej niż jest to zalecane na opakowaniu.

Jeśli decydujemy się na noszenie soczewek miesięcznych czy kwartalnych, konieczne jest oczyszczanie ich po  każdym zdjęciu, a następnie przechowywanie w specjalnym pojemniczku z płynem. Soczewki powinny być zakładane i zdejmowane wyłącznie czystymi rękami - i dotyczy to wszystkich typów soczewek. A w przypadku soczewek o dłuższym trybie noszenia należy dodatkowo przemywać je specjalnym płynem, co pomaga pozbyć się osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. Następnie soczewki powinny być odłożone do pojemniczka ze świeżą porcją płynu. Takie akcesoria można nabyć w sklepie Bezokularow.pl. Ten sklep internetowy oferuje ponadto szeroką gamę rozmaitych soczewek kontaktowych. Wszystkie produkty wyróżniają się wysoką jakością, a także atrakcyjnymi cenami. A dodatkowo sklep gwarantuje ekspresową wysyłkę i atrakcyjne zniżki cenowe.