single

Czym zajmuje się księgowa i ile zarabia? Jak znaleźć pracę w zawodzie?

Praca w księgowości jest odpowiedzialna, lecz przynosi dużo satysfakcji osobom, które ją wykonują. Zobacz, co robi księgowa i jakie są zarobki na tym stanowisku. Gdzie i jak szukać zatrudnienia? Czy do znalezienia pracy w księgowości potrzebne są studia kierunkowe? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania. 

Co robi księgowa? 

Rosnące zapotrzebowanie na przedstawicieli określonych zawodów sprawia, że coraz większy odsetek przedsiębiorców jest gotowy na zatrudnienie pracowników, którzy nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Tę tendencję można zaobserwować m.in. w księgowości - ofert pracy dla księgowej nie brakuje, a część pracodawców wymaga od kandydatów wyłącznie ukończonych kursów. Czym zajmuje się księgowa, jedna z najpotrzebniejszych osób w przedsiębiorstwie? 

Uogólniając, zadaniem księgowej jest prowadzenie operacji finansowych w firmie, księgowanie dokumentów i sprawdzanie poprawności sprawozdań oraz deklaracji podatkowych. Osoba zajmująca to stanowisko posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości, która pozwala na prowadzenie księgowości oraz ewidencji, rozliczeń, wystawianie i księgowanie faktur. Księgowa wykonuje również przelewy bankowe i przygotowuje listę płac, odpowiada za rozliczenia z ZUS, sporządza raporty finansowe firmy oraz współpracuje z innymi działami i zewnętrznymi kontrahentami, m.in. dostawcami towarów i usług.

Jak znaleźć pracę w księgowości?

Znalezienie zatrudnienia dla osoby doświadczonej nie stanowi problemu - wiele firm poszukuje księgowych. Co innego, gdy poszukuje się pierwszej pracy w księgowości. Choć nie trzeba mieć do niej wykształcenia kierunkowego, niektórzy pracodawcy przychylniej patrzą na absolwentów rachunkowości. 

Rozpoczęcie pracy na stanowisku księgowego wymaga specjalistycznej wiedzy oraz predyspozycji. Osoby, które nie zdecydowały się na studia kierunkowe, powinny ukończyć kursy i/lub szkolenia zawodowe, a do zdobycia pełnych uprawnień wymagane jest posiadanie certyfikatu księgowego. 

Zatrudnienia można szukać w biurach rachunkowych oraz różnego rodzaju firmach, zgłaszając się do nich osobiście lub aplikując na ogłoszenia zamieszczone w serwisach pracy oraz mediach społecznościowych. Warto rozważyć rozpoczęcie kariery w branży od pracy asystenta, młodszego księgowego lub stażu.

Zarobki księgowego

Wynagrodzenie za pracę w księgowości zależne jest m.in. od posiadanego wykształcenia, stażu pracy, rodzaju i wielkości firmy oraz jej lokalizacji. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków osób z niewielkim doświadczeniem to 4040 zł brutto, zaś wynagrodzenie rynkowe wynosi od 3400 zł brutto do 4810 zł brutto. 

Ile zarabia księgowy, który posiada już pewien staż pracy w zawodzie? Jego przeciętna pensja wynosi 4820 zł brutto, a wypłata rynkowa - od 3920 zł brutto do 5990 zł brutto. Jeszcze wyższe jest wynagrodzenie osoby na stanowisku starszego specjalisty. Wówczas mediana zarobków to 5710 zł brutto, a 50 proc. doświadczonych pracowników otrzymuje pensje wynoszące od 4390 zł brutto do 7520 zł brutto. 

83 proc. wszystkich badanych (1312 osób) stanowiły kobiety. Respondenci wskazywali, że poza zasadniczym wynagrodzeniem mogą liczyć na dodatkowe benefity: prywatną opiekę medyczną (34 proc.), karnety na siłownie i do klubów fitness (28 proc.) oraz możliwość wykonywania pracy zdalnej (27 proc.). 

Ile zarabia główna księgowa?

To jedno z najważniejszych stanowisk w firmie. Duża odpowiedzialność idzie w parze z wysokim wynagrodzeniem. Badanie przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak wskazuje, że główna księgowa zarabia zazwyczaj (w 50 proc. przypadków) od 5560 zł brutto do 10700 zł brutto, zaś mediana wynagrodzeń wynosi 7500 zł brutto.

Podobnie jak w przypadku innych osób pracujących w księgowości, tak i tu ważną rolę odgrywa wykształcenie i doświadczenie na stanowisku, lokalizacja oraz wielkość firmy. 86 proc. spośród 4736 badanych stanowiły kobiety. Najczęściej oferowanymi przez pracodawców benefitami były: możliwość korzystania z telefonu komórkowego w celach prywatnych (21 proc.), dbanie o rozwój zawodowy pracownika poprzez szkolenia/kursy zawodowe (19 proc.) oraz udostępnianie laptopów do użytku prywatnego (14 proc.). 

Choć księgowy to bardzo odpowiedzialne stanowisko, jest to praca ciekawa i przynosząca satysfakcję. Znalezienie zatrudnienia na tym stanowisku wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości. Doświadczeni pracownicy mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz dodatkowe benefity.

Artykuł sponsorowany