single

Złote monety i sztabki

Każdy kolekcjoner czy też inwestor staje przed dylematem związanym z zakupem złotych monet lub sztabek złota. Co warto kupować? Jakie są zalety i wady złotych monet oraz sztabek?

Metale szlachetne są cennym przedmiotem pożądania szczególnie przez kolekcjonerów czy inwestorów. Dawniej ich posiadanie uważane było za pewnego rodzaju przywilej, wyższy status społeczny, co porównywane było do bogactwa. Obecnie złote monety służą w celu inwestowania własnych środków finansowania. Według inwestorów lepszym rozwiązaniem jest nabywanie fizycznej formy danego metalu niż posiadanie go w postaci funduszy. Która forma kupna jest zatem bardziej opłacalna?

Złote monety czy sztabki

Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 60 mennic, które produkują złote sztabki. Posiadają one akredytację LBMA (London Bullion Market Assotiation|). Akredytacja świadczy o najwyższych standardach oraz czystości produkowanych sztabek. Biorąc po uwagę ilość mennic można wysnuć wniosek, że na rynku znajduje się niemała liczba złotych sztabek.

Główną zaletą złotych sztabek jest niższa cena niż w przypadku monet. Za jedną sztabką o wadze 100 g należy zapłacić ceną o ok. 1-1,5 % niższą niż w przypadku monet. Prosty sposób do nabycia złotych sztabek wiąże się bezpośrednio z większą szansą na znalezienie potencjalnych nabywców. Wynikiem tego są niższe ceny. Wadą sztabek zarówno złotych jak i srebrnych jest większe prawdopodobieństwa podrobienia ich. W przyszłości może to oznaczać utrudniony proces przeprowadzenia transakcji bez udziału pośrednika.

złote monety

Monety bulionowe to stosunkowo nowy wynalazek na rynku metali szlachetnych. Na rynku obecne są najróżniejsze rodzaje monet bulionowych, które wyróżniają się większą lub też mniejszą ilością cennego kruszcu. Najbardziej popularnym są oczywiście te ujednolicone monety, gdzie jedna uncja to 24-karatowe złoto, jednak istnieją również monety np. pół lub ćwierćuncjowe. Zakup monety jest o wiele prostszy do zrealizowania szczególne dla osób, które nie posiadają znacznego kapitału. Zakup monet bulionowych jest jednak droższy, mimo to warto się na nie zdecydować, gdyż istnieje mniejsze prawdopodobieństwo podrobienia ich niż w przypadku sztabek złota. Co więcej większość monet takich jak Krugerrandy, Amerykańskie Orły, Wiedeńskie Filharmoniki, Liście Klonowe z Kanady czy inne są powszechnie znane, co wpływa na ich rozpoznawalność.

Zaletą monet bulionowych jest szybkość oraz łatwość sprawdzenia czy są oryginalne. Kolejną zaletą jest fakt, iż każda moneta bulionowa jest legalnym środkiem płatniczym. Wadą może okazać się cena.

Złote monety i sztabki - podsumowanie

Monety bulionowe polecane są osobom, które inwestują w srebro. Dlaczego? Jak się okazuje w niektórych krajach europejskich zakup monet srebrnych wiąże się ze zwolnieniem z podatku VAT, co oznacza niższą kwotę. Sztabki z pewnością będą bardziej opłacalne dla większych inwestorów, którzy stawiają na zabezpieczenie kapitału właśnie w ten sposób. Zarówno złote jak i srebrne monety okażą się bardziej odpowiednie dla tych, którzy dysponują mniejszą kwotą do zainwestowania, a jednocześnie zależy im na autentyczności metali szlachetnych.