single

Rozliczenie PIT - czym jest skala podatkowa?

Rozliczenie PIT 2020 jest obowiązkowe bez względu na to, jak wysokie dochody się osiąga. Jednocześnie podatnicy powinni pamiętać, że w zależności od wysokości dochodów stosuje się inną stawkę podatku. Wynika to bezpośrednio ze skali podatkowej, przyjętej na terenie Polski. 

1. Skala podatkowa - co to takiego?

2. Jak prawidłowo rozliczyć pit?

Rozliczenie PIT za 2019 rok powinno odbyć się w ustawowym terminie, bez względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Większość podatników jest zobowiązana do złożenia wypełnionych zeznań podatkowych do 30 kwietnia 2020 roku. Dotyczy to zarówno osób, które są objęte pierwszym, jak i drugim progiem podatkowym. Dowiedz się, czym są progi podatkowe.

Skala podatkowa - co to takiego?

Skala podatkowa to wzór, na podstawie którego wylicza się wysokość podatku, jaki powinien zapłacić dany podatnik. Według skali podatkowej za podstawę opodatkowania przyjmuje się dochód. W zależności od jego wysokości podatnik jest zobowiązany rozliczyć PIT 2019 według stawki 17 proc. lub 32 proc. Większość Polaków stosuje I próg podatkowy, gdyż II próg podatkowy jest stosowany wyłącznie przez grupę najlepiej zarabiających.

Wypełnienie deklaracji PIT według odpowiedniej stawki podatkowej jest proste, jeżeli podatnik rozlicza się sam i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku otrzymuje od swojego pracodawcy pit-11, a wstępnie wypełniony PIT 2020 czeka w urzędzie skarbowym. W trudniejszej sytuacji są osoby, które uzyskują dochody z różnych źródeł i w związku z tym mogą być zobowiązane do rozliczania się z fiskusem w oparciu o II próg dochodowy.

Jak prawidłowo rozliczyć pit?

Wypełnianie deklaracji PIT przez osoby uzyskujące dochody z różnych źródeł często okazuje się problematyczne. Wielu podatników nie ma pewności, który próg podatkowy ich dotyczy, gdyż łączną wysokość dochodów poznaje dopiero po zakończeniu danego roku podatkowego. Co zrobić, gdy okaże się, że pobrane zaliczki na rzecz podatku dochodowego są za niskie? Rozliczenie deklaracji PIT w takim przypadku warto wykonać z pomocą programu, który pomoże obliczyć wysokość należnego podatku. Dzięki temu szybko pozna się kwotę ewentualnej niedopłaty i zyska się możliwość jej prawidłowego uregulowania. Z programu do rozliczeń pit mogą skorzystać również wszyscy pozostali podatnicy, którzy chcą mieć pewność, że nie popełnią żadnego błędu przy wypełnianiu deklaracji.

 

Więcej o rozliczeniach pit, terminach ich składania i obowiązujących stawkach podatkowych dowiesz się na https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

Artykuł sponsorowany