single

Lokalizacja telefonu - jak działa?

Każdy z nas kojarzy taki motyw z filmów sensacyjnych lub kryminalnych - policja szuka przestępcy, więc namierza go za pomocą jego telefonu komórkowego. Czy taka opcja jest możliwa w świecie rzeczywistym? Czy zwykły śmiertelnik może mieć dostęp do takiego oprogramowania, czy to osiągalne tylko dla służb bezpieczeństwa? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

W jaki sposób działa lokalizacja telefonu?

Lokalizacja telefonu jest generowana za pomocą sygnałów pochodzących z GPS, nadajników BTS oraz IP łącza internetowego, jeżeli telefon znajduje się w zasięgu sieci WiFi. Oczywiście aparat musi być włączony podczas namierzania.

Standardowa procedura wygląda następująco:

  1. Należy zarejestrować się na stronę, która oferuje usługi lokalizacji telefonu.
  2. Następnie instaluje się specjalną aplikację na telefonie, którego lokalizację chcemy znać.
  3. Numer tego telefonu należy wpisać na stronę i najczęściej podać kod wygenerowany przez aplikację.
  4. Po kilku sekundach otrzymujemy lokalizację tego telefonu z dokładnością nawet do 1 m.

Użytkownik nie wie, że jego telefon jest namierzany. Musi być jednak na nim zainstalowana odpowiednia aplikacja, która jest niewidoczna i nie wysyła żadnych powiadomień. W świetle prawa osoba, której telefon jest namierzany, musi wyrazić na to zgodę. W przypadku dziecka wystarczy akceptacja od rodziców lub prawnych opiekunów.

Niektóre aplikacje pozwalają także na skopiowanie wiadomości SMS z namierzanego telefonu, połączeń wychodzących, a nawet zdalnego uruchomienia aparatu i kamery.

lokalizacja telefonu

Kiedy usługa lokalizacji telefonu jest przydatna?

Najbardziej popularną formą korzystania z tej usługi jest lokalizowanie telefonu dziecka. Dzięki temu rodzice wiedzą, gdzie ich pociecha się znajduje. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy nie wraca na czas do domu. Niektóre aplikacje oferują pakiety, dzięki którym można namierzać kilka, a nawet kilkanaście telefonów i wykorzystać to do lokalizowania telefonów wszystkich członków rodziny.

Usługę tę można wykorzystać również do namierzania telefonu osób starszych, które cierpią na zaniki pamięci. Zdarza się, że wychodzą one z domu i nie pamiętają, jak wrócić. Dzięki możliwości lokalizacji aparatu można je namierzyć i pomóc im.

Lokalizowanie telefonu jest przydatne również do monitorowania flot firmowych. Pozwala to na optymalizację tras przejazdowych oraz obniżenie kosztów transportu. Kolejnym powodem, dla którego warto zainteresować się lokalizowaniem telefonu jest jego łatwe namierzenie w przypadku zgubienia lub kradzieży. Usługa ta jest również wykorzystywana przez wszelkie służby bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy usługi lokalizowania telefonu?

Pamiętajmy, że namierzanie telefonu tylko po jego numerze może okazać się nieskuteczne. Jest on zapisany na karcie SIM, którą można przełożyć do innego aparatu. Dlatego zwróćmy uwagę na sposób generowania informacji o umiejscowieniu aparatu.

Należy uważać też na strony, które oferują lokalizację w zamian za podanie numeru. Często są na niego przesyłane kosztowne SMSy, więc zamiast informacji o położeniu telefonu możemy uzyskać wysoki rachunek do zapłacenia. Dane o lokalizacji telefonu mogą być łakomym kąskiem dla złodziei i oszustów, dlatego powinny być odpowiednio przechowywane, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Usługa lokalizowania telefonu może być bardzo przydatna. Należy jednak pamiętać, by podczas korzystania z niej nie naruszyć czyjejś prywatności i używać jej tylko w sytuacjach wyjątkowych, takich jak zgubienie telefonu czy brak wiadomości od osoby bliskiej.

 

Materiał zewnętrzny, namierzaniegps.pl