single

Wybór pierwszej kołdry obciążeniowej dla dorosłych – porównanie modeli

Kołdra obciążeniowa jest coraz częstszym gościem w domach Polaków. Ze względu na swoje prozdrowotne działanie sprawdzi się jako antidotum na stres oraz trudności z zasypianiem. Pod wpływem ciężaru kołdra stymuluje ciało i układ nerwowy, tym samym pomaga się zrelaksować. Swoje spektakularne działanie zawdzięcza ukrytemu w jej wnętrzu drobnoziarnistemu granulatowi ze szkła lub stali nierdzewnej. Symetrycznie rozłożony wywiera głęboki, przyjemny nacisk na receptory ukryte w mięśniach. Efekt ten pobudza czucie głębokie, jak również uruchamia produkcję melatoniny i serotoniny. Kołdry obciążeniowe są produktem znanym terapeutom i ich pacjentom z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jeżeli jednak masz problemy ze snem, cierpisz na depresję, stany lękowe, ataki bólowe, to kołdra obciążeniowa jest również dla Ciebie! Jaką kołdrę wybrać na start?

Dostosowanie wagowe

Kołdra obciążeniowa nie powinna być cięższa niż 15% masy użytkownika. W nielicznych przypadkach przykrycie może być lżejsze lub cięższe, jednak o tym decyduje specjalista. Najlepiej skonsultować się z nim przed ostatecznym wyborem kołdry. Przykrycie obciążeniowe to produkt o charakterze personalizowanym, dlatego dopasowujemy go pod konkretnego odbiorcę. Masa produktu jest najważniejsza. Następnie przychodzi czas na wybór modelu. Czym się różnią i gdzie je zakupić?

Porównanie modeli

W Balance Blankets mamy do wyboru cztery modele kołder. Różnice między nimi są niewidoczne gołym okiem, ale wyczuwalne przy użytkowaniu (z wyjątkiem modelu Senso-Rex, który jest najcieńszy z całego zestawu). Dotyczą one przede wszystkim: materiału wykonania kulek obciążeniowych, sposobu ich rozlokowania oraz przymocowania.

Rodzaj wypełnienia w modelach Gravity oraz Balance®

Modele Gravity – Basic® i Standard® – wypełnione są szklanym granulatem. Jego rozmieszczenie w specjalnie wszytych komorach umożliwia swobodne, choć ograniczone przemieszczanie się obciążników. To dzięki temu kołdra sensoryczna jest sprężysta. Model Balance® wywiera głębokie i solidne dociążenie. Ten wariant jest zdecydowanie sztywniejszy, ale również intensywniej działa. Wszystko za sprawą kuleczek ze stali nierdzewnej, które w tym przypadku są na stałe zintegrowane z wkładem. Ich gramatura jest symetrycznie i idealnie wyważona, aby móc równomiernie stymulować okryte narządy.

Sposób mocowania

Wszystkie trzy omawiane modele mają dopasowaną poszewkę do rozmiaru. Różni je jednak sposób jej mocowania. W modelach Gravity poszewka scala wkład poprzez mocowanie pętelkowe. Takie rozwiązanie jest dość popularne w kołdrach obciążeniowych. Jeżeli zależy nam na jak najszybszej oraz bezproblemowej formie ściągania poszewki, to kołdra obciążeniowa Balance® z zamkiem błyskawicznym z pewnością spełni te oczekiwania.

Materiał wykonania

Oba modele Gravity są szyte ze 100% bawełny, dzięki czemu są antyalergiczne i miłe w dotyku. Wypełnienie stanowi domieszka bawełny z poliestrem, przez co sama kołdra jest: mniej podatna na zagniecenia, elastyczna i ciepła. W wariancie Balance® ocieplinę stanowią te same materiały.

Senso Rex

Senso Rex® to jedyna kołdra obciążeniowa w ofercie bez zdejmowanej poszewki. Jest cieńsza niż reszta modeli, co szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom delikatnych, ciepłych koców i pledów. Zaletą kołdry obciążeniowej jest wykonanie w 100% z bawełny. Przewiewny materiał przyjemnie otuli ciało i ukoi zmysły. Wypełnienie kołdry stanowią szklane perełki. Wszyto je bezpośrednio w materiał, co nie ujmuje w żadnym stopniu działaniu kołdry. Podobnie jak w modelach Gravity, obciążenie jest umieszczone w obrębie kwadratów. Senso Rex sprawdzi się jako towarzysz letnich wieczorów przy herbacie lub jako lekkie, standardowe okrycie w ciągu nocy. Wszystkie kołdry ze szklanym wypełnieniem, tj. Gravity Basic®, Gravity Standard i Senso Rex można czyścić w pralce przy 30o. W modelu Balance® pierze się wyłącznie poszewkę w 40o.