single

Wilgoć w aucie, gdzie szukać przyczyn i je rozwiązać

Wilgoć we wnętrzu samochodu to zmora wielu kierowców. Może ona być spowodowana wieloma czynnikami. Bez względu jednak na źródło jej pochodzenia, może być przyczyną wielu przykrych konsekwencji. Ja powstaje wilgoć w aucie oraz jak ja usunąć?

Jak powstaje wilgoć w samochodzie

Wilgoć może gromadzić się w aucie niezależnie od pory roku. Jest to zdecydowanie zjawisko niepożądane i może wynikać z kilku przyczyn.

Pierwszą z nich są błędy konstrukcyjne samochodu spowodowane nieprawidłowościami odprowadzania 

wody. Kolejny powód zbierania się wilgoci w aucie może wynikać z niewłaściwej eksploatacji pojazdu przez właściciela, a  w szczególności przez zaniedbanie czyszczenia odpływów w podszyciu oraz usuwania z niego liści, a także mechaniczne uszkodzenia powstałe podczas prac montażowych, np. przy instalacji alarmu. Natomiast jeśli posiadamy starszy samochód, zbieranie się wilgoci może być spowodowane degradacją uszczelek.

Zbieranie się wilgoci w aucie - jak postępować

Najczęściej wilgoć zbiera się w aucie stopniowo, poprzez niewidoczne dla oka przenikanie do wewnątrz. Wówczas zawilgotnieniu ulega tapicerka, a z czasem zaczynamy czuć wewnątrz auta zapach stęchlizny. Oznacza to, że wilgoć wywołała rozwój grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia. Ukryta w samochodzie wilgoć ma jeszcze inne negatywne konsekwencje, a mianowicie może spowodować uszkodzenia pokładowej elektroniki, a  w najgorszym wypadku może doprowadzić do zwarcia i przypalenia elementów elektronicznych.

Gdzie szukać źródeł przedostawania się wilgoci?

Najczęściej wilgoć dostaje się do samochodu poprzez dywaniki, zwłaszcza w sezonie wiosennym i jesienno-zimowym, kiedy to kierowcy i pasażerowie wnoszą ją do wnętrza samochodu na obuwiu. Dobrze jest więc wymienić dywaniki na gumowe, które nie chłoną i nie zatrzymują tak wody jak te wykonane z wykładziny. Oprócz tego należy regularnie wietrzyć samochód, a w przypadku, gdy na wykładzinie zbierze się woda, wysuszyć ją suszarką lub ręcznikami. Warto wiedzieć, że wilgoć może się również zbierać na różnych przedmiotach znajdujących się w pojeździe. Dobrze jest więc usunąć wszystko, co nie jest niezbędne podczas jazdy i regularnie oczyszczać samochód z różnego rodzaju śmieci. 

Częstą przyczyną powstawania wilgoci są nieszczelne obudowy lamp. Uszkodzone uszczelki, pęknięcia to częsta przyczyna zbierania wilgoci, co zobaczyć możemy nawet gołym okiem, gdyż pod obudową będą gromadzić się krople wody. W takiej sytuacji należy wykręcić żarówki w słoneczny dzień i pozostawić lampy do odparowania. Jeśli mimo to, po wkręceniu żarówek, woda nadal będzie się zbierać, może to oznaczać właśnie uszkodzenie klosza i konieczność jego wymiany.

Wilgoć może się również zbierać poprzez poprzez popękane lub sparciałe uszczelki. W tym przypadku niestety może być konieczna ich wymiana. Jeśli jednak chcielibyśmy opóźnić ich proces starzenia, możemy zdecydować się na ich impregnację za pomocą środków na bazie smaru silikonowego. 

Kolejną z przyczyn, która może odpowiadać za wilgoć w aucie są zatkane otwory odpływowe. Profile nadwozia są tak skonstruowane, aby możliwe było odprowadzanie wody, która się tam zbierze. Jeśli więc odpływy będą zatkane, może nastąpić korozja. Warto więc regularnie czyścić podwozie z błota, najlepiej pod ciśnieniem, dzięki czemu udrożnimy zatkane nim otwory. 

Jeśli dopuściliśmy już tego, że w naszym samochodzie zebrała się wilgoć, wskutek czego doszło do rozwoju grzybów i pleśni, koniecznie trzeba podjąć odpowiednie  kroki. Warto w tym celu zakupić ozonator, który ma silne działanie utleniające, przez co skutecznie niszczy grzyby i pleśnie. Koszt takiego urządzenia może wynieść ok. 500zł. Jeśli nie dysponujemy taką kwotą, pomocna może okazać się pożyczka przez internet. Pamiętajmy tylko o tym, aby spłacić ją w terminie i tym samym uniknąć ewentualnych odsetek karnych. Ozonator posłuży nam na wiele lat, więc jeśli nasz samochód posiada wady konstrukcyjne powodujące wilgoć, warto regularnie oczyszczać jego wnętrze za pomocą ozonu.

Zobacz również: gdzie najlepiej wziąć pożyczkę.

Czyste i suche wnętrze auta zapewni nam nie tylko komfort, ale również zdrowie. Nie lekceważmy więc nawet niewielkiej ilości wilgoci w samochodzie.

Artykuł sponsorowany