single

Uzależnienie od dopalaczy – jak je rozpoznać i jak pomóc uzależnionej osobie?

Uzależnienie to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba dotykająca coraz więcej ludzi. Uzależniać może wiele substancji. Na szczególną uwagę zasługują dopalacze, które cieszą się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Czym są dopalacze i w jaki sposób objawia się uzależnienie od tych substancji? Jak można pomóc osobie uzależnionej od dopalaczy?

Co to są dopalacze?

Dopalacze to środki odurzające, które można kupić w Internecie lub w specjalnych sklepach. Do niedawna substancje te nie figurowały na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W związku z tym, składniki zawarte w dopalaczach były legalne, przez co dopalacze stanowiły często zamiennik dla nielegalnych narkotyków. Dziś dostęp do dopalaczy jest na szczęście ograniczony, niestety nie zmienia to faktu, że wciąż cieszą się one dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci i osób młodych, które nie zawsze mają świadomość, jak niebezpieczne może okazać się zażywanie tych substancji. Dopalacze mogą występować w postaci kadzidełek oraz suszy roślinnych, które spala się w fajkach lub skrętach, a ich działanie jest zbliżone do opium i marihuany. Dostępne są również kolorowe tabletki i proszki produkowane z mieszanek substancji syntetycznych, które najczęściej poprawiają nastrój, dodają energii, usuwają senność oraz kolorowe znaczki do lizania z jedną substancją aktywną.

dopalacze

Objawy uzależnienia od dopalaczy

Wiele dopalaczy ma działanie silnie uzależniające. Uzależnić można się nie tylko od substancji zażywanej, ale również od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą danej używki. Dlatego odstawienie dopalaczy często wiąże się z pojawieniem się objawów zespołu abstynencyjnego. Rodzic powinien zwrócić uwagę na niestandardowe zachowanie swojego dziecka. U osoby, która zażyła dopalacze mogą pojawić się problemy z koncentracją, bezsenność, bóle w klatce piersiowej, gorączka, silne bóle głowy oraz zawroty głowy. Dopalacze mogą wywoływać również stany euforii lub depresji, objawiające się nadmierną wesołością lub smutkiem i poczuciem pustki. Mogą pojawić się także stany lękowe, bełkotliwa mowa, agresja, problemy z oddychaniem, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie i przyśpieszone tętno, nudności oraz wymioty. U osób zażywających dopalacze mogą także wystąpić omamy, halucynacje oraz zaburzenia świadomości. O tym, jakie skutki pojawią się po zażyciu danego dopalacza, decyduje rodzaj substancji oraz indywidualna wrażliwość danego organizmu. Jak widać, lista objawów jest długa, dlatego też uzależnienie od dopalaczy nie jest łatwe do zdiagnozowania. Pozostaje bycie czujnym i wnikliwa obserwacja swojego dziecka. Warto też starać się mieć jak najlepszy kontakt ze swoją pociechą, która zwłaszcza w trudnym okresie młodzieńczego buntu powinna czuć, że może liczyć na swoich rodziców.

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Uzależnienie od dopalaczy to poważny problem, który wymaga bezwzględnej pomocy specjalistów. Przede wszystkim konieczne jest uświadomienie osobie uzależnionej jak szkodliwy wpływ na jej zdrowie i życie ma zażywana substancja. Osoby uzależnione potrzebują zarówno pomocy medycznej, jak i terapii, która pozwoli im uwolnić się od nałogu. Leczenie uzależnienia od dopalaczy to długa i trudna droga, jednak z odpowiednią pomocą możliwe jest pokonanie nałogu. Aby pomóc osobie uzależnionej od dopalaczy należy dopilnować, aby podjęła leczenie w specjalistycznym ośrodku.

Dowiedz się więcej o uzależnieniu od dopalaczy na stroniehttp://terapie.net.pl/dopalacze.html

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki" Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736