single

Umowy krótkoterminowe - kiedy je stosować przy zatrudnieniu?

Proces rekrutacji i zatrudniania nowych pracowników jest często bardzo skomplikowany i czasochłonny. Kiedy jednak w końcu znajdziemy osobę, która spełnia nasze oczekiwania i może sprawdzić się na danym stanowisku, pojawia się kwestia tego, jaki rodzaj umowy powinniśmy z nią podpisać. Możliwości jest kilka, dlatego warto rozważyć każdą opcję i zdecydować, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Pracodawcy często rozważają możliwość zawarcia z nowym pracownikiem umowy krótkoterminowej. Kiedy jednak warto ją w ogóle zastosować?

Praca na zastępstwo

Umowa krótkoterminowa ma sens chociażby w sytuacji, gdy zatrudniamy kogoś na zastępstwo (może nam w tym pomóc agencja Strategie Personalne) . Chodzi tutaj oczywiście o sytuację, gdy któryś z naszych pracowników decyduje się wziąć dłuższy urlop bezpłatny lub przebywa na zwolnieniu chorobowym. Mamy wówczas świadomość tego, że taka osoba wróci do wypełniania swoich obowiązków, jednak musimy zatrudnić kogoś na czas jej nieobecności. Umowa krótkoterminowa wydaje się być w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy wiemy dokładnie przez jak długi okres czasu nasz stały pracownik nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków.

Praca sezonowa

Praca sezonowa to najlepszy przykład sytuacji, w której umowa krótkoterminowa może mieć swoje zastosowanie. Jeśli nasza firma wykazuje okresowe zapotrzebowanie na pracę, która jest nierozerwalnie związana z pogodą, porami roku czy cyklami produkcyjnymi w rolnictwie albo ogrodnictwie, zatrudnianie osób na umowę krótkoterminową jest zrozumiałe. Zazwyczaj potrzebujemy wówczas pracowników na okres kilku tygodniu lub maksymalnie 2-3 miesięcy, kiedy przybywa obowiązków i konieczne jest znalezienie większej liczby rąk do pracy.

Praca dorywcza

Umowy krótkoterminowe mają również zastosowanie, gdy firma potrzebuje dodatkowych osób wykonujących tak zwane prace dorywcze. Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby gorący okres świąteczny, który w wielu firmach jest wyjątkowo pracowity. Można tutaj wspomnieć na przykład o sklepach internetowych, które w tym czasie potrzebują większej liczby pracowników do pakowania zamówień. Podobnie zresztą jak firmy kurierskie, w których brakuje osób do dostarczania zwiększonej liczby paczek. Wówczas pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, iż musi zatrudnić większą liczbę osób, ale tylko na okres na przykład miesiąca. Podpisanie z nimi umowy krótkoterminowej wydaje się być zatem jak najbardziej zrozumiałe.

Okres próbny

Wielu pracodawców twierdzi, że bardzo trudno jest dzisiaj o dobrego i lojalnego pracownika. Nie można się zatem dziwić temu, że mają oni ograniczone zaufanie do kolejnych osób, które zgłaszają się do nich z pozornie doskonałymi CV. Często też, stanowisko oferowane przez daną firmę jest wymagające, przez co pracodawca chce sprawdzić czy dana osoba poradzi sobie z konkretnymi obowiązkami. Właśnie w takich sytuacjach umowa krótkoterminowa na okres próbny ma duży sens. Nie chcemy się przecież zobowiązywać, że damy stałe zatrudnienie takiej osobie, jeśli nie jesteśmy pewni czy będzie w stanie właściwie spełniać swoje obowiązki.