single

Taśma klejąca - niezbędna w biurze

 

Taśmy klejące ułatwiają pracę nie tylko w biurze, ale także podczas majsterkowania i wykonywania remontów. Dlatego rynek taśm klejących jest całkiem duży i rozbudowany, a jego oferta różnorodna. Odpowiednie taśma klejąca potrafi załatwić wiele spraw i rozwiązuje niejeden problem montażowy. Jakie rodzaje taśm klejących można kupić i na co warto zwracać uwagę, by wybrać dobrze?

Nie tylko do biura  - rodzaje taśm klejących

Taśma klejąca kojarzy się zwykle z przezroczystym tworem, który ma tendencje do sklejania się, a jego koniec często ginie w rolce i trudno jest go odszukać. Tymczasem taśma klejąca może należeć do jednego z następujących rodzajów:taśma biurowa (najczęściej przezroczysta, choć bywa też kolorowa, całkiem kryjąca lub pokryta ozdobnymi elementami),taśma montażowa (służy do trwałego, stabilnego łączenia dwóch elementów, często jest dwustronna, czyli z obu stron pokryta klejem), duct tape (taśmy wzmocnione tkaniną, służące do jeszcze stabilniejszego i mocniejszego montażu elementów).

Oprócz wymienionych rodzajów można kupić także taśmy antypoślizgowe, izolacyjne, malarskie, oznaczeniowe. Jednak najczęściej stosowanym w biurach typem taśm są zwyczajne taśmy klejące dostępne w sklepach papierniczych.

Taśma taśmie nierówna, czyli jakość klejenia

Pierwsze taśmy biurowe wzorowane były na taśmach stosowanych w warsztatach samochodowych, przy pokrywaniu samochodów farbą.  Pierwsze taśmy typowo biurowe pojawiły się dopiero w roku 1930, ale bardzo szybko się przyjęły. Co ciekawe, pierwsze biurowe taśmy były pokryte klejącą warstwą tylko na brzegach, dzięki czemu zyskały ironiczne miano "szkockich" (w aluzji do skąpstwa producenta, który nie pokrył ich klejem w całości). Dziś taśmy klejące są stosowane powszechnie i trudno wyobrazić sobie bez nich pracę biura. Co więcej, używa się ich także w domach i szkołach. Producenci prześcigają się też w tworzeniu nowych ich rodzajów - matowych, półprzezroczystych, cieńszych i grubszych, pokrytych ozdobnymi wzorkami. Wiele firm korzysta też z możliwości przygotowania taśm ze specjalnym nadrukiem, do pakowania przesyłek.

Wybierając odpowiednią taśmę klejącą, warto skupić się na jej jakości. Oszczędzanie na taśmach, zwłaszcza montażowych, niemal nigdy nie kończy się dobrze. Warto sprawdzić, jakie kleje oferuje producent i czy są one w stanie spełnić wymagania stawiane przed taśmą. Nawet zwykłe taśmy klejące do biura mogą być kiepskiej jakości - sklejone nimi kartki czy kartony szybko się rozpadną lub zostaną pobrudzone słabym klejem. Kiepskie taśmy rwą się przy odklejaniu od rolki i po prostu nie spełniają swojego zadania.

Taśma przezroczysta - jak nie zgubić końca?

Częstym problemem jest też gubienie końcówki taśmy po oderwaniu czy odcięciu kawałka. Niektórzy producenci rozwiązują go, konstruując specjalne opakowania z podajnikiem, na którym zaczepia się końcówkę, a profilowany brzeg pozwala dodatkowo łatwo oderwać kawałek taśmy bez konieczności sięgania po nożyczki. Tak zwane podajniki znacznie ułatwiają użytkowanie taśmy, co więcej, można wymieniać w nich rolki na nowe, gdy stare się skończą. Większość taśm ma jednak postać zwykłej rolki. Aby zapobiec gubieniu końca, warto wyrobić sobie nawyk podwijania go po odcięciu kawałka. Można też podklejać końcówkę na mały kartonik lub zawieszać rolkę na tablicy korkowej, przyklejając ją końcówką do drewnianej ramki.

Taśma klejąca to przedmiot o bardzo wielu zastosowaniach. Sprawdza się nie tylko w biurze - wiele osób wykorzystuje ją do czyszczenia ubrań lub do zbierania drobnych, rozsypanych przedmiotów.