single

Sposoby na opóźnianie procesu starzenia

Starzenie się organizmu to proces, który odbija się na naszym wyglądzie zewnętrznym, ale jest to tylko i aż konsekwencja poważniejszych zmian zachodzących na poziomie komórkowym, w środku naszego ciała. Ich bezpośrednim mechanizmem aktywacji jest działalność wolnych rodników.

Utlenianie

Tlen jest dla człowieka niezbędny do życia, wie o tym każdy, ale może on powodować oksydację w sytuacjach, które tego nie wymagają. Skutkuje to stresem oksydacyjnym. Przypadkowe utlenianie wywoływane jest zazwyczaj przez wolne rodniki i trzeba je zwalczać poprzez zastosowanie specjalnych antyutleniaczy. Cały proces można przedstawić obrazowo tak, że z jednej strony są substancje z wolną powłoką elektronową, które mogą się chaotycznie łączyć z substancjami, które nie powinny wchodzić w związki chemiczne. Antyoksydant to substancja, która posiada wolne elektrony, chętnie reaguje z wolnymi rodnikami i w ten sposób je unieszkodliwia. Wraz z wiekiem spada zdolność do regeneracji, a proces chaotycznego utleniania powoduje uszkodzenia w komórkach, co bezpośrednio skutkuje postarzaniem organizmu.

Powstawanie wolnych rodników

Wolne rodniki to bardzo szeroka grupa substancji, które są obecne już nawet w czystym powietrzu, ale oczywiście na ich ilość w naszych tkankach bezpośredni wpływ mają zwłaszcza używki (papierosy, alkohol), złe odżywianie się, stres, promieniowanie UV (opalanie się), a nawet aktywny trening. Póki organizm jest w stanie naprawiać szkody na bieżąco, wolne rodniki nie są problemem. Ale kiedy organizm zwalnia lub wolnych rodników jest za dużo…

proces starzenia

Działanie antyoksydantów

Antyoksydanty są w stanie przede wszystkim rozbrajać wolne rodniki, ale bardzo często pozwalają też przyspieszać usuwanie szkód, a nawet dynamizują gojenie się mikro ran. Z wiekiem oksydanty stają się coraz większym problemem, więc dostarczanie antyoksydantów staje się kwestią krytyczną.

ORAC

Na coraz większej ilości suplementów diety można znaleźć współczynnik ORAC, który oznacza z grubsza siłę składników w walce z oksydantami. Im wyższy współczynnik ORAC, tym lepsze właściwości dana substancja posiada w kwestii pochłaniania wolnych cząsteczek tlenu. W klasycznej chemii mówi się o pojemności antyutleniającej, czyli zdolności do przyjmowania na siebie wolnych rodników.

Gdzie szukać produktów z wysokim ORAC?

Wysoki poziom współczynnika ORAC nie jest niestety zbyt często spotykany w typowych produktach spożywczych, jakie trafiają na nasze stoły. Co ciekawe, znakomicie pod tym względem spisują się rzeczy, które uważamy za luksus bez większego znaczenia, czyli przyprawy. Najważniejsze są tutaj przyprawy suszone, takie jak oregano, rozmaryn i mięta. Bardzo dobre właściwości maja też wszelkiego rodzaju rzeczy, gorzka czekolada, karczochy oraz ogólnie warzywa i owoce. Istotne są tutaj witaminy, zwłaszcza witamina C i E oraz niektóre mikroelementy. Jeśli ktoś ma ochotę na skosztowanie nowych smaków, warto sięgać po tradycyjną medycynę ajurwedyjską, czyli pochodzącą z Indii, gdzie kwestie wolnych rodników od zawsze były ważne.