single

Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach

Soczewki kontaktowe to prawdziwe wybawienie dla osób potrzebujących korekcji wzroku, które nie przepadają za okularami. W przeciwieństwie do tradycyjnych oprawek, soczewki są niewidoczne, nie parują, nie obcierają nosa i nie ulegają zachlapaniu. Można je nosić z okularami przeciwsłonecznymi, kaskiem czy goglami do pływania. Szkła kontaktowe są praktyczne, nie krępują ruchów i nie stanowią niebezpieczeństwa dla oczu podczas zderzenia czy wypadku. W kontekście noszenia soczewek pojawia się wiele różnych pytań, zwłaszcza wśród początkujących użytkowników. Postaramy się odpowiedzieć na kilka z nich.

Jakie wady wzroku można skorygować soczewkami?

Soczewki kontaktowe służą do wyrównywania różnych wad wzroku. To bardzo wygodne rozwiązanie, po które mogą sięgać osoby w każdym wieku. Dzięki odpowiednio dobranym soczewkom możemy z powodzeniem korygować zarówno krótkowzroczność i nadwzroczność, jak i astygmatyzm czy starczowzroczność. Soczewki może nosić praktycznie każdy – za wyjątkiem osób, u których stwierdzono przeciwwskazania dla takiej metody korekcji. Po szkła kontaktowe najczęściej sięgają osoby aktywne i uprawiające różnego rodzaju sporty, które cenią sobie maksymalną wygodę w każdej sytuacji.

Soczewki toryczne – jak działają i dla kogo są przeznaczone?

Toryczne szkła kontaktowe to specjalna odmiana soczewek stworzona z myślą o osobach z astygmatyzmem (niezbornością rogówkową). Tak jak soczewki sferyczne mają jednakową grubość na całej swej powierzchni, tak modele toryczne różnią się grubością w poszczególnych miejscach. Dzięki tak specyficznej konstrukcji możliwa jest kompensacja błędów w krzywiźnie oka spowodowanych deformacją gałki ocznej. Rogówka astygmatyka ma kształt wydłużony zamiast okrągłego, co powoduje trudność z ogniskowaniem wpadających do oka promieni świetlnych na siatkówce. Rozwiązaniem tego problemu mogą być właśnie soczewki toryczne. Ich właściwości polegają na tym, że posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym, dzięki czemu możliwe staje się skorygowanie nieprawidłowości typowej dla niezborności.

Co to znaczy, że soczewki są progresywne?

Progresywne szkła kontaktowe, znane również pod nazwą soczewki multifokalne, są produktem przeznaczonym do korekcji starczowzroczności (lub inaczej prezbiopii). Takie soczewki zapewniają doskonałą ostrość wzroku przy każdej odległości, a także płynne przejście pomiędzy dalą, bliżą i zakresami pośrednimi. Szkła progresywne zastępują dwie pary okularów: to nie tylko wygoda, ale i oszczędność. Nic dziwnego, że w ostatnich latach wciąż zyskują na popularności.

Jak dobiera się soczewki?

Ponieważ soczewki, podobnie jak okulary, są klasyfikowane jako wyrób medyczny, nie należy dobierać ich bez konsultacji ze specjalistą. Tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami jest w stanie właściwie zdiagnozować wadę refrakcji i dopasować odpowiednie narzędzie korygujące. Ekspertami w zakresie korygowania refrakcyjnych wad oka za pomocą soczewek lub okularów są optometryści.

Jak często powinno się zmieniać soczewki?

To zależy od specyfikacji danego produktu. Soczewki jednodniowe zakłada się tylko raz – a po całym dniu noszenia po prostu wyrzuca. Z kolei soczewki wielokrotnego użytku są zaprojektowane tak, by można je było stosować przez określony czas (np. jeden miesiąc). Takie szkła po każdym użyciu należy czyścić, dezynfekować i przechowywać w specjalnym pojemniczku. Świetną alternatywą dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację szkieł kontaktowych, są soczewki całodobowe – http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-calodobowe. Można je nosić bez przerwy nawet przez 30 dni bez zdejmowania na noc. Specjaliści zalecają, aby od czasu do czasu przemywać je jednak płynem pielęgnacyjnym dla zachowania większej higieny.

Jak dbać o oczy, nosząc soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe są bezpieczną i zdrową metodą korekcji wad wzroku – oczywiście o ile korzystamy z nich we właściwy sposób. Każdy użytkownik soczewek powinien dbać o swoje oczy. Szkła kontaktowe dotykają bezpośrednio gałki ocznej, dlatego zawsze powinny być nawilżone i czyste. Przed założeniem i zdjęciem soczewek należy starannie umyć ręce mydłem antybakteryjnym i osuszyć ręcznikiem – ograniczymy w ten sposób ryzyko przeniesienia się jakichś bakterii, wirusów czy nieczystości. Poza dbaniem o higienę wzroku powinniśmy też pamiętać o wspieraniu oczu dietą. Jeśli chcesz wiedzieć, co jeść, aby mieć zdrowe oczy, zajrzyj do tego artykułu: http://twojespojrzenie.pl/a/dgpr,dieta-dla-oczu.

Artykuł partnera