Potrzebujesz dyski do systemu monitoringu
Różne zadania wymagają szczególnego sprzętu komputerowego i nie chodzi tylko o wyspecjalizowaną pamięć czy sprzęt sieciowy. Nawet dyski mają różne zastosowania, czego przykładem jest Western Digital Purple – seria dysków opracowanych z myślą o pracy w systemach monitoringu i głębokiego uczenia.
Pojemność nie jest najważniejsza
Podstawowe dyski z serii Purple od WD mają 8 TB pojemności, największe – 18. W starszych seriach było to już od 1 TB – wszystkie one są dostępne w sklepie https://www.senetic.pl/western_digital/hdd/purple/. Nie są jednak pojemności, które by dziś robiły wielkie wrażenie na profesjonalistach, ale też wcale nie pojemność jest ich największym atutem. Owszem, przechowywanie materiałów wideo wymaga pewnej przestrzeni, jednak większym wyzwaniem jest dokonywanie wielokrotnego zapisu pod bardzo dużym obciążeniem.
Dlaczego dyski do monitoringu są wyjątkowe?
Dyski do systemów monitoringu przede wszystkim muszą znosić duże obciążenia. W serii Pro jest to nawet 550 TB/rok, czyli więcej, niż mogłyby znieść podstawowe modele dysków. Pozwala to na przykład na zapis danych z 64 jednostrumieniowych kamer monitoringu.
W przypadku dużych instalacji monitoringu nawet 64 kamery to niezbyt wiele. Wtedy buduje się macierze dyskowe i tu też pojawia się problem: nie każdy dysk, który świetnie sprawdza się jako jedyny magazyn, będzie też idealnie pracował jako element macierzy dyskowej. WD Purple to dyski, których kontrolery zostały skonfigurowane w taki sposób, by tworzenie dużych magazynów nie nastręczało żadnych trudności.
Dyski do monitoringu są dość drogie, więc tym bardziej istotne staje się, aby mogły pracować maksymalnie długo, szczególnie że przecież przeznaczone są do pracy ciągłej. Niektóre modele z serii Purple Pro osiągają średni czas bezawaryjnej pracy na poziomie 2,5 miliona godzin – a trzeba dodać, że pierwsza awaria też nie zawsze powoduje trwałą utratę funkcjonalności.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o mocniejszej konstrukcji i większej wytrzymałości na czynniki fizyczne. Mimo dołożenia wszelkich starań nie zawsze można zagwarantować optymalne warunki pracy dysków przy systemach monitoringu. Dlatego też większość z nich wytrzymuje wyższe temperatury pracy, ma też wzmocnioną konstrukcję, co umożliwia przeniesienie ich z miejsca na miejsce bez obaw o uszkodzenia fizyczne.
Większość producentów, tak jak WD, wyposaża dyski w specjalne algorytmy optymalizacyjne, które usprawniają zapis i odtwarzanie wideo przez zmniejszenie ryzyka utraty klatek. To rozwiązanie specyficzne, którego w dyskach z innych grup się po prostu nie stosuje.
Jeden czynnik, który przesądza o przewadze Western Digital
Dyski do systemów monitoringu od różnych producentów są zbliżone pod względem konstrukcyjnym. Jest jednak coś, co sprawia, że to Western Digital utrzymuje się na pozycji lidera w branży i jest to oprogramowanie Western Digital Device Analytics (WDDA), którego zadaniem jest przekazywanie na bieżąco informacji o stanie dysków i proponowanie konkretnych działań w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Oczywiście można budować systemy monitoringu bez takiej kontroli, jednak jeśli całość ma wyróżniać się trwałością i oferować największą funkcjonalność, to osoby odpowiedzialne za zarządzanie systemem muszą mieć dostęp do danych na temat sprawności magazynu pamięci.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)