O czym warto wiedzieć przed zakupem perfum?
Osoba planująca wyjście do perfumerii może nabawić się zawrotów głowy, ponieważ dzisiejsza oferta jest bardzo zróżnicowana - wiele flakonów, kolorów i aromatów. Podczas pobytu w takim miejscu, już po chwili można przestać dostrzegać różnicę między poszczególnymi zapachami, nie wspominając już o sposobach oznaczeń. Zbyt duży wybór znacząco utrudnia wybranie tego właściwego produktu. Żeby zadanie to było bardziej ułatwione, przyda się kilka pomocnych wskazówek.
Perfumy bardzo często otrzymujemy jako prezent, kupujemy spontanicznie pod wpływem chwili lub po prostu kieruje nami pokusa wywołana atrakcyjnymi, działającymi na wyobraźnię reklamami. Flakony zakupione bez namysłu często odstawiane są na półkę i przestają być używane, a zapach, który wcześniej tak bardzo przypadł nam do gustu, po jakimś czasie może być dla nas nieprzyjemny. Taki stan rzeczy wynika ze składu perfum, w którym zawarte są trzy nuty zapachowe, uwalniające swój aromat po określonym czasie.
Wyróżniamy:
- nuta głowy - wyczuwana natychmiast po zastosowaniu perfum, ale jej trwałość jest najmniejsza, bo utrzymuje się od 15 do 30 min. To ona wyróżnia każde perfumy i może przyczynić się do decyzji o szybkim zakupie.
- nuta serca - można ją wyczuć po około 30 minutach od użycia zapachu i utrzymuje się na skórze do 2 godzin, zależnie od jakości perfum.
- nuta bazowa - jest to nuta końcowa, czyli ta, utrzymująca się na skórze przez najdłuższy czas, bo aż do kilkunastu godzin. Właśnie na ten zapach powinniśmy zwrócić uwagę i kierować się nim przy wyborze perfum.
Podczas szału zakupowego w perfumerii, warto coś wiedzieć na temat rodzajów perfum, podzielonych ze względu na ilość olejków zapachowych i ich oznaczenia. Wyróżnić można kilka typów:
- prawdziwe perfumy (parfum) - rzadko spotykane w sklepach popularnych, ponieważ mają zaporowe ceny, które wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Wysoka cena gwarantuje długą trwałość, która wynika z dużego stężenia olejków zapachowych, 20-40%
- wody perfumowane (eau de perfum) - w porównaniu do prawdziwych perfum, te są znacznie tańsze i w efekcie o wiele bardziej popularne. W składzie mają rozsądne 10-20% olejków zapachowych, dzięki czemu aromat wyczuwany jest przez cały dzień.
- wody toaletowe (eau de toilette) - perfumy te są często zabierane przez kobiety do swoich torebek, ponieważ można je stosować kilka razy na dzień. Zawartość olejków zapachowych wynosi 5-15%, przez co zapach wyczuwany jest do kilku godzin.
- wody kolońskie (eau do cologne) - perfumy te charakteryzują się niskim stężeniem olejków zapachowych, około 5%.
- wody odświeżające (eau fraîche) - nadają się wyłącznie do delikatnego odświeżenia, ponieważ mają najmniejszą zawartość olejków zapachowych - tylko 1-3%.
Komentarze (0)