Końcówki wymienne do kluczy dynamometrycznych
Wymienne końcówki do narzędzi dynamometrycznych to różnego rodzaju nasadki i głowice, rozszerzające zakres działania kluczy i wkrętaków. Ich ergonomiczny kształt i zróżnicowane formy oczek chwytających ułatwiają montaż i demontaż elementów nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Klucze dynamometryczne to niezbędne narzędzia fachowców wielu dziedzin. Co je charakteryzuje?
Narzędzia dynamometryczne - zasada działania
Klucze i wkrętaki dynamometryczne są precyzyjnymi instrumentami, służącymi do przykręcania lub odkręcania śrub z dokładnie ustaloną siłą nazywaną momentem obrotowym. Zastosowanie tych narzędzi jest szczególnie istotne podczas łączenia ze sobą dwóch materiałów o zróżnicowanej wytrzymałości na nacisk. Może to być np. montaż elementów zrobionych z różnych stopów aluminium bądź części metalowych i przedmiotów z włókien węglowych. Działanie narzędzi dynamometrycznych opiera się na prawie Hooke’a.
Prawo Hooke’a
W XVII wieku, zajmujący się zagadnieniami z dziedziny fizyki ciał stałych, angielski uczony Robert Hooke zauważył pewne niezmienne prawo. Fizyk odkrył, że pod wpływem siły działającej na ciało, ulega ono zniekształceniu wprost proporcjonalnie do wartości działającej na to ciało siły. W oparciu o te prawidło skonstruowano narzędzia dynamometryczne, na których moment obrotowy - czyli zakres siły, ustawia się bezpośrednio na regulatorze umieszczonym na ich rękojeści.
Klasyczny wkrętak lub klucz dynamometryczny wyposażony jest u nasady w sprężynę, której napięcie dostosowywane jest do wymaganych parametrów. Kolejnym istotnym elementem mechanizmu jest charakterystyczna dla tego typu narzędzi zapadka, która blokuje narzędzie w chwili, kiedy dokręcenie śruby osiąga ustalony moment obrotowy.
Rodzaje kluczy dynamometrycznych
Końcówki wymienne do kluczy dynamometrycznych umożliwiają korzystanie z jednego narzędzia w zastępstwie całego arsenału tradycyjnych kluczy płaskich i nasadowych. Najczęściej używane ich rodzaje to:
- klucz łamany - instrument wyposażony w specjalny zawias, który w momencie osiągnięcia ustalonego momentu obrotowego “łamie” narzędzie na dostosowanym do tego przegubie, sygnalizując w ten sposób koniec dokręcania;
- klucz wskazówkowy - na rączce urządzenia znajduje się podziałka ze wskaźnikiem ukazująca na bieżąco aktualną wartość momentu obrotowego;
- klucz mechaniczny - instrument bardzo popularny, używany niemal we wszystkich warsztatach samochodowych. Posiada szeroki zakres ustawienia momentu obrotowego;
- klucz elektroniczny - model najbardziej zaawansowany technologicznie. Precyzyjny instrument wyposażony jest w ekran LCD, na którym parametry wyświetlane są na bieżąco. Klucz współpracuje z komputerem, co daje możliwość zapisu określonych wartości na przyszłe potrzeby.
Końcówki wymienne do kluczy dynamometrycznych, podobnie jak same tego typu narzędzia, znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w wielu gałęziach przemysłu, ale również na idywidualne potrzeby. Urządzenie to jest praktycznie niezbędne podczas montażu niektórych elementów silnika, przy których precyzja w sile dokręcenia ma ogromne znaczenie. Klucz dynamometryczny z zestawem głowic wymiennych to urządzenie funkcjonalne i uniwersalne.
Komentarze (0)