single

Wykrywacze metalu – jak działają te urządzenia i co warto o nich wiedzieć?

Materiały prasowe

Te urządzenia powstały w 1942 roku i na początku ich zadaniem były wykrywanie niewybuchów. Wraz z upływem lat, zwiększyła się ich dostępność i poszerzyło zastosowanie. Wykrywacze metalu obecnie wykorzystywane są do znajdowania zgubionych drobiazgów, ale także lokalizowania kabli, które ukryte są pod ziemią. Archeologom pomagają natomiast w znajdowaniu metalowych eksponatów podczas badań.

Jak działa wykrywacz metalu?

Działanie wykrywacza metali jest proste – mierzy on wpływ metali na pole elektromagnetyczne, które wyczuwają wykrywacze metalu. W momencie, gdy przedmiot znajdzie się w bliskiej odległości od sondy, fale zostają zakłócone, a urządzenie mierzy to zjawisko i sygnalizuje znalezisko poszukiwaczowi. To, jak wykrywacz zareaguje, jest zależne od tego, z jakiego materiału wykonany jest przedmiot znajdujący się pod ziemią, ponieważ mają one różną przenikalność. Pole to generowane jest poprzez doprowadzenie do cewki pomiarowej urządzenia sygnału sinusoidalnego albo prostokątnego lub tylko pojedynczych impulsów.

Jeśli przedmiot ukryty jest głęboko, wykrywacz metalu wykryje niskie częstotliwości na poziomie 2-4 kHz, te znajdujące się płycej, wyższe - 10-20 kHz. Aby wybrać odpowiedni dla siebie detektor, powinniśmy wziąć pod uwagę cel naszych poszukiwań, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Większość wykrywaczy pracuje na częstotliwości 5-8 kHz. Oczywiście im większa ich czułość i możliwy zakres pracy, tym cena będzie wyższa. Najprostszy detektor dla początkujących kosztuje około 150 zł, profesjonaliści na taki sprzęt wydają nawet kilka tysięcy złotych.

Z czego składa się detektor?

Wykrywacz metalu składa się z układu rezonansowego, do którego podłączana jest cewka sondująca, wzorcowego obwodu rezonansowego, a także specjalnego układu, którego zadaniem jest porównanie sygnałów i określenie wyniku poszukiwań. Teoretycznie taki detektor można wykonać samodzielnie, niestety urządzenie może nie być dokładne. Mimo dokładnych instrukcji, które można znaleźć w poradnikach i Internecie, lepiej jest skorzystać z oferty urządzeń produkowanych przez czołowych producentów.

Charakteryzują się one zaawansowaną technologią i gwarantują owocne działania. To zaawansowane urządzenia mikro procesowe, które producenci wyposażają w nowoczesne systemy pozwalające określić rodzaj znaleziska, a także to, jak jest położone w gruncie. Wykrywacz dokładnie wie, jaki sygnał nadają metalowe przedmioty oraz to, jakiego sygnału powinny spodziewać się w określonych warunkach. Parametry podzespołów wybierane są tak, by urządzenia były jak najdokładniejsze i konstruowane są z największą starannością i precyzją. Warto skorzystać więc z gotowego rozwiązania, ponieważ pozwoli to zwiększyć skuteczność naszych poszukiwań i nie zdemotywuje nas już na starcie poszukiwań.

Artykuł sponsorowany