single

Poznaj oznaczenia przy adresie strony!

Kwestie bezpieczeństwa stają się coraz ważniejsze w internecie. Coraz więcej internautów zwraca na nie uwagę i najchętniej korzysta z odpowiednio zabezpieczonych stron www. Te są specjalnie oznaczane przy adresie.

Na wielu stronach internetowych użytkownicy są zmuszani pozostawiać różne dane na swój temat. Najczęściej dzieje się to przy logowaniu do różnych usług lub przy płatnościach za zakupy i usługi. Warto się upewnić, że przekazywanie takich danych jest rzeczywiście bezpieczne, a transmisja między przeglądarką użytkownika i serwerem została odpowiednio zaszyfrowana. Jak to sprawdzić? Najlepiej zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się przy adresie strony internetowej w pasku przeglądarki internetowej.

Zielona lub szara kłódka

Często obok adresu strony internetowej pojawia się symbol kłódki. Łatwo go zauważyć. Taką kłódkę nazywa się przyciskiem tożsamości witryny. Zawsze jest umiejscowiona po lewej stronie adresu, czyli po prostu go poprzedza. Taka kłódka jest przede wszystkim znakiem, że połączenie ze stroną internetową jest szyfrowane, a tym samym bezpieczne. To najważniejsza informacja dla internauty. W tym miejscu mogą pojawiać się również informacje na temat właściciela witryny (zależy od rodzaju certyfikatu SSL). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że kłódki mogą mieć kolor zielony lub szary. Kolor jednak nie ma żadnego znaczenia i zależy po prostu od konkretnej przeglądarki internetowej. Ważna jest sama obecność kłódki.

Trójkąt ostrzegawczy przy adresie

Czasami zdarza się, że obok adresu strony internetowej nie ma kłódki, ale za to jest trójkąt. To trójkąt ostrzegawczy. Informuje o tym, że dana witryna internetowa nie używa certyfikatu SSL i tym samym nie jest zabezpieczona. Czy wchodzić na taką stronę internetową. Nie ma przeszkód, żeby korzystać z takich serwisów. Warto jednak dobrze się zastanowić, czy zostawiać jakiekolwiek dane w takich witrynach. Trzeba pamiętać, że transmisja nie jest zabezpieczona i te dane mogą zostać przejęte przez stronę trzecią.

Kilka słów o certyfikacie SSL

Na koniec warto wytłumaczyć w kilku słowach, czym w ogóle jest certyfikat SSL. Takie certyfikaty mają w swojej ofercie dobrzy dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Certyfikaty SSL zabezpieczają transmisję danych między przeglądarką internetową a serwerem w taki sposób, że nie jest możliwe przejęcie tych danych. Adres strony internetowej zaczyna się wtedy od HTTPS.

Korzystając z różnych stron internetowych, warto zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Najprostszy sposób, obok rozsądku, to zwracanie uwagi na symbole znajdujące się przed adresami witryn.

Artykuł partnera