single

Mniej znane miasta Rosji, które warto odwiedzić

​O tym, że Rosja to kraj olbrzymi, nie trzeba przekonywać nikogo. Nietrudno też więc się domyślić, że oprócz bardziej znanych ośrodków, te mniej rozpowszechnione także posiadają wiele do zaoferowania.

Jednym z takich miejsc jest Kazań. Administracyjna stolica Republiki Tatarstanu. To istotny ośrodek przemysłowy. W mieście znajduje się też fabryka śmigłowców. Widać więc jest to ważny punkt w tamtym regionie kraju. Nazwa republiki, której stolicą jest Kazań, nie jest w żadnym stopniu przypadkowa. Od czasów bolszewickiej Rosji region znajdujący się na zachodzie kraju, to ważne miejsce dla Tatarów go zamieszkujących. Świadczy o tym okazały meczet Ał-Mardżani, a także znajdujące się również w Kazaniu muzeum Tatarów. To dobrze pokazuje, jak tatarska tożsamość wrosła w krajobraz miasta. Równie imponujący jest także kazański ratusz oraz prawosławny sobór.

Znacznie bliżej niż do Rosji, polskim turystom będzie za to do Kaliningradu. Choć pierwotnie Królewiec (jak brzmi jego używana do 1946 roku polska nazwa) był krzyżacką osadą na terenie Prus, obecnie leży ona właśnie na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ważnym zabytkiem na planie miasta jest oczywiście zamek krzyżacki, a właściwie jego pozostałości. Forteca powstała w XIII wieku. W późniejszych stuleciach była przebudowana. Najpoważniej zamek ucierpiał podczas bombardowań w czasie II wojnie światowej. Do dziś nie podjęto decyzji o jego odbudowie. Jest to jednak ważne świadectwo bytności na tych terenach Zakonu Krzyżackiego, który zwłaszcza w XIII wieku odcisnął duże piętno na losach Starego Kontynentu.

Kolejnym godnym polecenia miastem jest Soczi. Obecnie najbardziej kojarzymy je obecnie z organizacją Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku oraz sześć meczów rozegranego w Rosji cztery lata później mundialu. Także tam znajdziemy wiele miejsc godnych uwagi. Przede wszystkim jednak jest to znany w Rosji kurort, w którym miliony turystów i mieszkańców spędzają letnie miesiące na plażach położonych nad Morzem Czarnym. Wizyta w Soczi najlepiej kilkudniowa to więc doskonała okazja, by skorzystać nieco z uroków miasta. Wartymi odwiedzenia zabytkami są: Sobór Archanioła Michała oraz zabytkowa latarnia morska pochodząca z XIX wieku.

Wybierając się do któregoś z polecanych wyżej lub innych rosyjskich miast, warto przed wyjazdem rozważyć wymianę gotówkę. Jest to dość istotne o tyle, że nie zawsze będziemy mieli możliwość płacić kartą lub smartfonem. Po drugie: pieniądze można też wymienić na miejscu, jednak kurs może okazać się zbyt wysoki. By bez wychodzenia z domu wymienić dowolną kwotę, można skorzystać z kantoru online. Ten sposób pozwoli nam zaoszczędzić czas, bo cała transakcja nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Podając dane wysyłki, można wybrać sposób dostawy. Paczka może zostać dostarczona na adres domowy, ale też do wskazanego punktu odbioru. Może za niego posłużyć sklep sieci Żabka lub kiosk Ruchu. Więcej na temat wymiany waluty online w naszym punkcie – kantor Gdynia Tavex.

Artykuł sponsorowany