single

Dobry telewizor 55 cali – na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto stoi przed wyborem właściwego modelu telewizora, nie ma przed sobą łatwego zadania. Szalejący rozwój technologii sprawił, że na rynku możemy znaleźć wiele różnych urządzeń, które oferują nam coraz to nowsze technologie. Dzisiaj powiemy co nieco o telewizorach i o tym, w jaki sposób nie zagubić się w gąszczu cyferek i statystyk, kiedy stoimy przed wyborem właściwego TV. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora – zapraszamy do lektury!

Matryca – kluczowy wybór w kwestii kolorów i energooszczędności

Niezależnie czy nasze nowe TV to telewizor 55 cali, czy większy, sam rozmiar na niewiele nam się zda, jeśli w parze z nim nie będzie szła odpowiednia jakość i głębia wyświetlanych treści. Kluczowe znaczenie w tym wypadku mają matryce, które mogą być wykonane z użyciem różnych technologii. Jaki mamy wybór?

  • LED – to podstawowy model matryc, który jeszcze do niedawna był nowinką technologiczną. Opiera się on na zastosowaniu diod LED, które są rozmieszczone na bokach ekranu i służą jego prawidłowemu oświetleniu.

  • OLED – ta technologia to krok naprzód względem klasycznych matryc LED-owych. Jej działanie opiera się na systemie organicznych diod, które automatycznie zapalają się i gasną względem treści wyświetlanych na ekranie. Takie rozwiązanie pomaga w lepszym oddawaniu czerni (czarny kolor na ekranie można osiągnąć dzięki zgaszonym diodom) oraz pozytywnie wpłynie na energooszczędność ekranu.

  • QLED – to ulepszony system OLED, charakteryzujący się wykorzystaniem przy pracy kropek kwantowych. Te mikroskopijne cząstki są w stanie jeszcze dokładniej odwzorowywać kolory i reagować na dynamiczną zmianę w obrazie. QLED to zastrzeżona technologia marki Samsung.

To, jaki ekran wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji i zasobności portfela. Jednakże jeśli tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie warto postawić na matryce QLED, która odwdzięczy się świetną jakością obrazu.

Telewizor 55 cali – czy to dobry wybór?

Przy wyborze rozmiaru ekranu warto dopasować ją do naszego pomieszczenia. Można tutaj zastosować prostą zasadę – na każdy cal ekranu powinno przypadać około 4 centymetrów odstępu od widza. Dzięki temu nie będziemy musieli wpatrywać się w zbyt mały ekran oraz nie zmęczy nas szukanie szczegółów obrazu ze zbyt bliskiej odległości.

Telewizor 55 cali to zdecydowanie dobry wybór, pod warunkiem, że dysponujemy przynajmniej 220 centymetrami, które możemy zagospodarować jako przestrzeń pomiędzy ekranem a widzem.

Łączność i SmartTV

Nawet telewizor 55 cali może się okazać niezbyt funkcjonalny, kiedy nie będzie dysponował odpowiednimi systemami łączności. Obecnie telewizory nie służą nam już tylko do odbierania treści telewizyjnych, ale także do grania w gry czy przeglądania serwisów streamingowych.

W związku z tym warto zadbać o to, by nasz nowy telewizor obsługiwał technologię SmartTV – dzięki temu będziemy mogli podłączyć go bezprzewodowo do naszego smartfona lub przeglądać na nim strony internetowe. Warto pamiętać także o klasycznych złączach – HDMI może się okazać niezwykle przydatne, jeśli nasze TV ma nam służyć jako wyświetlacz najnowszych gier.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung